kozmos.hr
Astronomija

Otkriven novi plinoviti div udaljen 400 svjetlosnih godina

objavljeno

Jedan od najneobičnijih planeta otkrivenih u novije vrijeme — divovski egzoplanet TOI-4465 b — ne bi bio potvrđen bez globalne mreže entuzijasta koji su vlastitim teleskopima promatrali zvjezdano nebo.


TOI-4465 b je masivni plinoviti egzoplanet, otprilike 25 posto veći od Jupitera i gotovo šest puta teži. Ima blago eliptičnu orbitu s periodom od 102 dana, a njegove površinske temperature kreću se između 375 i 478 kelvina, odnosno oko 100 do 200 °C. Udaljen je 400 svjetlosnih godina od Zemlje, a zbog svoje gustoće i umjerenih temperatura ubraja se među rijetke planete s takvom kombinacijom svojstava.

Planet je prvi uočio NASA-in svemirski teleskop TESS, ali samo kao jedan tranzit — trenutak kada planet prođe ispred svoje zvijezde i privremeno smanji njezinu vidljivu svjetlost. Kako bi se takav kandidat potvrdio, potreban je još jedan tranzit, no kod planeta poput TOI-4465 b to se događa tek tri puta godišnje.

“Svaki tranzit traje oko 12 sati, ali izuzetno je rijetko imati 12 uzastopnih sati vedrog, tamnog neba na jednoj lokaciji,” objašnjava voditeljica studije dr. Zahra Essack, postdoktorandica na Sveučilištu u Novom Meksiku. “A vremenski uvjeti, dostupnost teleskopa i potreba za kontinuiranim praćenjem dodatno otežavaju posao.”

Globalna mreža građanskih znanstvenika

Kako bi zaobišli te izazove, astronomi su pokrenuli međunarodnu promatračku kampanju u čak 14 zemalja. U njoj je sudjelovalo 24 amaterska astronoma iz 10 država, koji su vlastitim teleskopima pratili idući prijelaz planeta. Njihovi podaci pokazali su se presudnima — pravovremeni i precizni, savršeno su se uklopili u podatke profesionalnih zvjezdarnica.

“TOI-4465 b nije samo dodatak katalogu egzoplaneta. Ovo otkriće pokazuje koliko važnu ulogu mogu imati zaljubljenici u znanost kada postoji dobra organizacija i zajednička vizija,” ističe Essack. “To je odličan primjer snage građanske znanosti, timskog rada i globalne suradnje.”

Profesionalni astronomi i studenti doprinijeli su dodatnim fotometrijskim mjerenjima — promjenama u sjaju zvijezde tijekom prijelaza planeta — koristeći etablirane zvjezdarnice.

Infrastruktura koja spaja amatere i profesionalce

Kampanju su podržali ključni znanstveni programi, uključujući TESS Follow-up Observing Program Sub Group 1 (TFOP SG1), Unistellar Citizen Science Network i TESS Single Transit Planet Candidate (TSTPC) Working Group. Upravo je kombinacija ove infrastrukture omogućila da građanski doprinos bude ravnopravan profesionalnom.

“Unistellar mreža standardizira opremu i obradu podataka, omogućujući visoku kvalitetu i iz neprofesionalnih izvora. TFOP SG1 nudi globalni sustav koordinacije koji povezuje profesionalne i amaterske astronome te njihove opservatorije. A TSTPC radna skupina, koju vodi profesorica Diana Dragomir, okuplja stručnjake za detekciju i naknadna promatranja,” objašnjava Essack.

Planet za buduća promatranja atmosfere

TOI-4465 b posebno je zanimljiv jer spada u rijetku kategoriju velikih, masivnih, gustih, ali umjereno toplih planeta. Takvi “dugoperiodični” planeti — oni s orbitama dužim od 100 dana — teško se otkrivaju i rijetko potvrđuju, pa su i dalje slabo zastupljeni u egzoplanetarnim bazama podataka.

“Ovi planeti pružaju uvid u nastanak i evoluciju planetarnih sustava pod umjerenijim uvjetima,” kaže Essack.

Zbog svoje veličine i relativno niskih temperatura, TOI-4465 b idealan je kandidat za buduća atmosferska promatranja teleskopima poput svemirskog teleskopa James Webb. Posebno se ističe kao objekt za emisijsku spektroskopiju, metodu koja može otkriti ključne kemijske sastave u njegovoj atmosferi.

Ovo je šesta studija objavljena u sklopu istraživačkog programa GOT ‘EM (Giant Outer Transiting Exoplanet Mass), koji je usmjeren na karakterizaciju velikih egzoplaneta s dugim orbitalnim periodima. Cilj programa je precizno izmjeriti njihove radijuse i mase pomoću koordiniranih promatranja prijelaza i radijalnih brzina.

TOI-4465 b sada se ubraja među najvažnije mete za daljnja promatranja planeta izvan Sunčeva sustava — i to zahvaljujući spoju vrhunske znanosti i globalne zajednice ljudi koji nikada nisu prestali gledati u nebo.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.