Svježe slike Orionove maglice dobivene putem teleskopa NASA/ESA/CSA James Webb nedavno su dodane ESA-inoj aplikaciji ESASky. Ova aplikacija s korisnički pristupačnim sučeljem omogućava vizualizaciju i preuzimanje astronomskih podataka.
Orionova maglica, poznata i kao Messier 42, jedan je od najsjajnijih objekata na noćnom nebu, smještena južno od Orionovog pojasa. U njenom središtu se nalazi mladi zvjezdani skup Trapezium. Najmasivnije zvijezde ovog skupa osvjetljavaju okolni plin i prašinu svojim intenzivnim ultraljubičastim zračenjima. Iza maglice, u molekularnom oblaku OMC-1, zvijezde se i dalje formiraju.
Orionova maglica je prava zlatna žila za astronome zainteresirane za proučavanje formiranja i rane evolucije zvijezda. Unutar nje mogu se naći različite pojave i objekti poput: diskova koji se formiraju oko mladih zvijezda, zvijezda u formiranju, smeđih patuljaka, objekata s masom sličnoj planetima koji slobodno lebde, te područja fotodisocijacije gdje zračenje masivnih zvijezda utječe na plin.
Novosti u snimkama
Ove slike dobivene su kroz Webbovu kameru za bliski infracrveni spektar, poznatu kao NIRCam. Podijeljene su u dva mozaika, svaki za kratke i duge valne duljine.
Ovo su neki od najvećih mozaika koje je Webb do sada zabilježio. Zbog svoje visoke rezolucije i obuhvatnosti, integrirane su u ESASky za laku eksploraciju bogatstva sadržaja unutar njih. Mozaik kratkih valnih duljina koristi sve prednosti Webbove rezolucije kako bi prikazao detalje u diskovima i tokovima. Mozaik dugih valnih duljina, s druge strane, otkriva mrežu prašine i organskih spojeva zvanih policiklički aromatski ugljikovodici. Pozivamo vas da se detaljno upustite u ove slike i pronađete skrivene dragocjenosti unutar njih.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.