Inženjeri su uspješno prenijeli digitalno kodirane informacije bežično koristeći nuklearno zračenje umjesto konvencionalne tehnologije.
Radio valovi i signali mobilnih telefona za komunikaciju se oslanjaju na elektromagnetsko zračenje, ali u novom razvoju, inženjeri sa Sveučilišta Lancaster u Velikoj Britaniji, u suradnji s Institutom Jožef Stefan u Sloveniji, prenijeli su digitalno kodirane informacije koristeći “brze neutrone”.
Istraživači su izmjerili spontanu emisiju brzih neutrona iz kalifornija-252, radioaktivnog izotopa proizvedenog u nuklearnim reaktorima.
Modulirane emisije mjerene su detektorom i zabilježene na prijenosnom računalu.
Nekoliko primjera informacija, tj. riječi, abecede i nasumično odabranog broja, serijski su kodirani u modulaciju neutronskog polja i izlaza dekodiranog na prijenosnom računalu koje je prikazalo kodirane informacije na ekranu.
Proveden je dvostruko slijepi test u kojem je broj koji je izveden iz generatora slučajnih brojeva kodiran bez prethodnog znanja onih koji su ga učitavali, a zatim se prenosio i dekodirao.
Svi pokušaji testiranja prijenosa pokazali su se 100% uspješnim.
Profesor Malcolm Joyce sa Sveučilišta Lancaster rekao je: “Mi demonstriramo potencijal zračenja brzih neutrona kao medija za bežičnu komunikaciju za aplikacije u kojima konvencionalni elektromagnetski prijenos nije izvediv ili je inherentno ograničen.”
Dodao je da brzi neutroni imaju prednost u odnosu na konvencionalne elektromagnetske valove, koji su značajno oslabljeni prijenosom kroz materijale uključujući metale.
“U nekim scenarijima koji su kritični za sigurnost, kao što su integritet reaktorskih objekata, metalnih svodova i pregrada u pomorskim strukturama, može biti važno minimizirati broj prodora kroz takve metalne strukture za komunikacijske kablove. Upotreba neutrona za prijenos informacija kroz takve strukture mogla bi negirati potrebu za takvim prodorima i možda je također relevantna za scenarije u kojima su ograničeni prijenosi poželjni u teškim okolnostima, kao što su operacije spašavanja u nuždi.”
Brzi neutroni također se mogu ugraditi u elektroničke sustave s mješovitim signalom kako bi se postiglo miješanje signala između elektrona i neutrona. To bi moglo pridonijeti zahtjevu za osiguranjem integriteta prijenosa informacija.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr
Izvori:
- Anonymus(10. studenog 2021.),Nuclear radiation used to transmit digital data wirelessly, lancaster.ac.uk
- Malcolm J.Joyce et al., “Wireless information transfer with fast neutrons,”Science Direct