kozmos.hr
Astronomija

Novootkrivena zvjezdana regija mogla bi eksplodirati

OB zvijezde. Izvor: Wikimedia Commons
objavljeno

Radi se o potpuno novoj regiji Mliječnog puta.

Nova zvjezdana regija

Astrofizičari su pronašli novo područje Mliječne staze, a ono je ispunjeno vrlo vrućim, svijetloplavim zvijezdama koje će uskoro eksplodirati.

Istraživači su teleskopom Gaia Europske svemirske agencije (ESA), izrađivali najdetaljniju mapu spiralnih krakova naše galaksije do sada, izvijestili su u novoj studiji.

Smješten između Orionovog kraka – gdje je naš Sunčev sustav – i zviježđa Perzej, nalazi se pojas dva spiralna kraka ispunjena ogromnim zvijezdama, tri puta većima od Sunca i obojanih plavom bojom zbog njihove vrućine.

Mliječna staza. Izvor: ESA
Mliječna staza. Izvor: ESA

Plave zvijezde

Astronomi ove divovske, plave zvijezde nazivaju OB zvijezdama zbog pretežno plavih valnih duljina svjetlosti koju emitiraju. One su najrjeđe, najtoplije, najkraće živuće i najveće zvijezde u cijeloj galaksiji. Nasilne nuklearne reakcije koje se odvijaju u njihovim središtima, čine ih šest puta vrućim od sunca. Ogromne zvjezdane eksplozije, supernove, završavaju njihov život te rasipaju teške elemente važne za kompleksan život u galaksiju.


“OB zvijezde su rijetke, u galaksiji od 400 milijardi zvijezda ima ih manje od 200 000”, rekao je koautor studije Michelangelo Pantaleoni González, istraživač španjolskog Centra za astrobiologiju (CAB) za Live Science. “A kako su one odgovorni za stvaranje mnogih teških elemenata, mogu se smatrati kemijskim obogaćivačima galaksije. Zbog zvijezda poput ovih, geokemija našeg planeta bila je dovoljno složena da nastane biokemija. ” Gdje god pronađemo plave zvijezde, pronalazimo najaktivnija i “najiživlja” područja galaksije, tvrde istraživači.

Zvjezdana karta

Istraživači su sastavili zvjezdanu kartu trianguliranjem udaljenosti zvijezda do Zemlje, tehnikom zvanom zvjezdana paralaksa. Usporedbom očiglednih položaja zvijezda, promatranih iz različitih perspektiva tijekom Zemljine orbite oko Sunca, astronomi mogu izračunati udaljenosti do samih zvijezda. Koristeći ovu tehniku, zajedno s podacima iz ESA-inog teleskopa Gaia, tim je mapirao zvijezde na udaljenostima većim od zacrtane te na područjima svemira za koja se prije smatralo da su prazna.

“Nakon mjeseci rada, prvi put smo vidjeli ovu prekrasnu mapu”, rekao je Pantaleoni González. “Osjećao sam se poput istraživača iz prosvjetiteljstva, tragajući za prvim točnim kartama našega svijeta – samo na drugoj ljestvici. Osjećao sam se izuzetno skromno i sićušno vidjevši koliko je naše zvjezdano susjedstvo prostrano.”

https://kozmos.hr/kozmicka-3d-karta-mlijecnog-puta-otkriva-lokaciju-smedih-patuljaka-u-blizini-suncevog-sustava/

Znanstvenici su dokazali da je nova regija dio spiralnog galaktičkog diska koji sadrži većinu materijala naše galaksije, a ne samo nasumično poravnanje zvijezda, promatrajući ih kako se neprestano kreću u istom smjeru. Oni također sumnjaju da bi gledanje položaja regije, koja je malo iznad galaktičkog diska, moglo pružiti neke tragove o prošlosti Mliječne staze.

Katastrofična evolucija naše galaksije

“Ako živimo u galaksiji s valovitostima, koje su male vertikalne varijacije ili mreškanje na njezinom disku, to bi moglo ukazati na povijest nasilne evolucije naše galaksije”, rekao je Pantaleoni González. “Mogli bi biti znakovi prošlih sudara s drugim galaksijama.”


Sljedeći korak za istraživače bit će stavljanje dodatnih OB zvijezda na precizniju kartu, za koju se nadaju da će donijeti još više uvida u strukture naše Galaksije.

Istraživači su svoja otkrića objavili 19. ožujka u časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram

t.me/kozmoshr

Izvori:

Turner B. (10.4.2021.), Astronomers detect a bright-blue bridge of stars, and it’s about to blow, LiveScience.com

Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.