NASA je u srijedu priznala postojanje “napetosti” tijekom sastanaka s rukovoditeljima Boeinga u vezi s planom povratka dvojice astronauta s Međunarodne svemirske postaje (MSP, no opovrgnuli su izvještaje o sukobima ili povišenim tonovima.
Američka svemirska agencija angažirala je SpaceX kako bi spasila astronaute zbog sigurnosnih zabrinutosti vezanih uz Boeingovu kapsulu Starliner, koja je tijekom putovanja prema orbitalnoj postaji naišla na kvarove pogonskih sustava i curenje helija. Astronauti Butch Wilmore i Suni Williams lansirani su u lipnju ove godine, a njihov boravak na Međunarodnoj svemirskoj postaji prvotno je bio planiran na oko tjedan dana. No, sada se ne očekuje njihov povratak prije veljače 2025. godine, kada bi se trebali vratiti s misijom SpaceX Crew-9. Iako je Boeing javno izražavao povjerenje u svoju svemirsku letjelicu, izostanak njihovih izvršnih direktora s nedavnih NASA-inih konferencija za novinare potaknuo je nagađanja o nesuglasicama između dviju strana. Prema izvorima koje citira New York Post, sastanci između NASA-e i Boeinga često su završavali u raspravama i neslaganjima.
Napetosti zbog tehničkih nesigurnosti
Upitan da komentira te tvrdnje, Steve Stich, voditelj NASA-inog programa komercijalnih posada, izjavio je: “Kad ste na sastanku ovakvog značaja, gdje se donose važne odluke, uvijek postoji određena napetost.” Stich je dodao kako je Boeing vjerovao u model koji su razvili za predviđanje degradacije pogonskih sustava tijekom ostatka leta, no “NASA-in tim, zbog neizvjesnosti u modeliranju, nije mogao steći sigurnost u to.” “Ne bih rekao da je došlo do vikanja ili sukoba,” izjavio je Stich novinarima. “Radilo se o napetoj tehničkoj raspravi, gdje su obje strane pažljivo slušale sve dostupne podatke.”
Produženi boravak astronauta
Unatoč neplaniranom produljenju misije, Wilmore i Williams ostaju pozitivni i redovito su u kontaktu sa svojim obiteljima. NASA-ini dužnosnici izvijestili su da više nisu ovisni o posuđenoj odjeći jer su im tijekom nedavne opskrbne misije dostavljeni skafanderi koji im bolje pristaju. Starliner je planiran za odlazak s MSP-a u petak navečer po istočnoameričkom vremenu, a očekuje se da će sletjeti uz pomoć padobrana i zračnih jastuka u zapadnom dijelu Sjedinjenih Država rano u subotu. Nakon odvajanja od svemirske postaje, letjelica će izvesti “izlazno paljenje” svojih pogonskih sustava kako bi se udaljila od postaje prije nastavka svog puta prema Zemlji. Da je let bio s posadom, letjelica bi se približila postaji radi snimanja vanjskih pogleda, no NASA je procijenila da bi rizik od sudara bio prevelik bez astronauta na brodu koji bi, po potrebi, mogli ručno upravljati Starlinerom.