Kina je predstavila koncept novog višekratnog svemirskog broda pod nazivom Haolong, koji bi u budućnosti mogao igrati ključnu ulogu u opskrbi njezine svemirske postaje Tiangong. Ova inovacija naglašava kinesku ambiciju da postane lider u niskoj Zemljinoj orbiti, dok istovremeno smanjuje troškove i povećava održivost svojih svemirskih misija.
Novi korak u razvoju kineskih svemirskih letjelica
Projekt Haolong, koji razvija Chengdu Institut za dizajn i istraživanje zrakoplova, dobio je vladin ugovor za izradu ekonomične letjelice za prijevoz tereta. Ovaj ugovor dio je šireg plana za jačanje i širenje postaje Tiangong, koja bi u nadolazećim godinama trebala narasti s tri na šest modula.
Letjelica Haolong, s duljinom od 9,8 metara i širinom od 7,9 metara, dizajnirana je tako da kombinira značajke svemirskih letjelica i zrakoplova. S tupim trupom i širokim zakrivljenim delta krilima, Haolong može biti lansiran pomoću rakete-nosača i potom sletjeti na standardnu pistu, što ga čini tehnološkim nasljednikom umirovljenog NASA-inog Space Shuttlea.
“Haolong spaja karakteristike svemirskih letjelica i zrakoplova, omogućujući lansiranje raketom-nosačem i slijetanje poput aviona,” izjavio je glavni dizajner projekta Fang Yuangpen u videu koji je objavila državna televizija CCTV.
Laganija i ekonomičnija alternativa
Jedna od ključnih prednosti Haolonga je njegova masa, koja je upola manja od trenutne Tianzhou letjelice za opskrbu postaje Tiangong. Ovaj smanjeni teret omogućuje niže troškove lansiranja, a istovremeno povećava fleksibilnost u ispunjavanju logističkih potreba svemirske postaje.
Unatoč impresivnom dizajnu i potencijalu, projekt je još uvijek u fazi konceptualnog razvoja. Rani prikazi letjelice prikazuju ambicioznu viziju, no daljnja inženjerska testiranja i evaluacije bit će ključni prije nego što Haolong zaista poleti.
Natjecanje na globalnoj sceni
Haolong se pojavljuje u trenutku kada druge svjetske svemirske agencije i privatne tvrtke razvijaju slične tehnologije. Američka tvrtka Sierra Space već godinama radi na projektu Dream Chaser, višekratnom svemirskom brodu s krilima namijenjenom za misije s teretom i posadom. Međutim, projekt se suočio s brojnim odgodama, a prvi testni let očekuje se tek iduće godine, više od dva desetljeća nakon prvih najava.
Kineski Haolong mogao bi nadmašiti Dream Chaser i prijeći iz koncepta u operativnu upotrebu, što bi dodatno učvrstilo poziciju Kine u globalnoj svemirskoj industriji.
S planovima za proširenje svemirske postaje Tiangong, Kina računa na Haolong kao ključni alat za dugoročnu održivost u orbiti. Ako se letjelica pokaže uspješnom, mogla bi redefinirati načine opskrbe svemirskih postaja, smanjujući troškove i povećavajući pouzdanost. Dok globalna konkurencija ostaje jaka, kineski program nastavlja impresivnim tempom širiti svoj utjecaj, stvarajući temelje za buduće generacije istraživanja svemira.