U izravnom prijenosu s kineske svemirske postaje Tiangong, astronauti Gui Haichao i Zhu Yangzhu zapalili su svijeću, pružajući gledateljima fascinantnu lekciju o svojstvima plamena u okruženju mikrogravitacije.
U uvjetima gotovo bez gravitacije, plamen svijeće preuzima sferni oblik, što je drastično odstupanje od klasičnog oblika kapi kojeg vidimo na Zemlji. Ova promjena oblika plamena rezultat je nedostatka konvekcije uzrokovane gravitacijom. Na Zemlji topli zrak uzlazi, dok hladni silazi, no u svemiru se plamen širi ravnomjerno, formirajući sferni oblik.
Tiangongova učionica među zvijezdama
Ovaj edukativni prijenos, koji je emitiran 21. rujna, predstavljao je četvrti segment “Tiangongove učionice”. Astronauti su komunicirali s učenicima iz pet kineskih učionica, demonstrirajući različite fenomene koji se javljaju u uvjetima mikrogravitacije.
Plamen u svemiru: Tiangong u usporedbi s ISS-om
Eksperiment s otvorenim plamenom svijeće mogao bi izazvati iznenađenje među stručnjacima Međunarodne svemirske postaje (ISS). Naime, nakon ozbiljnog požara na ruskoj svemirskoj postaji Mir 1997. godine, ISS je uveo stroge sigurnosne mjere koje se odnose na otvorene plamene. I dok ISS proučava sagorijevanje u kontroliranim uvjetima, kineska postaja Tiangong koristi poseban Stalak za eksperimente s sagorijevanjem (CER) za dublje analize na ovom području.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.