kozmos.hr
Svemir

NASA-in orbiter snimio letjelicu Blue Ghost na Mjesecu

Blue Ghost na Mjesecu. Zasluge: NASA/Goddard/Arizona State University.
objavljeno

NASA-in Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) uspio je snimiti letjelicu Blue Ghost svega nekoliko sati nakon njezina slijetanja na Mjesec, potvrđujući još jedan korak u rastućoj ulozi privatnog sektora u istraživanju svemira. Fotografije koje su upravo objavljene prikazuju mjesto slijetanja na lunarnom tlu 2. ožujka, samo nekoliko sati nakon što je američka kompanija Firefly Aerospace uspješno spustila svoju letjelicu u sklopu misije Blue Ghost 1.

Na snimkama LRO-a, Blue Ghost izgleda kao sjajna točka usred tamnog, kraterskog krajolika. Slijetanje se dogodilo u ranim jutarnjim satima prema istočnom američkom vremenu, a fotografije su zabilježene još istog dana poslijepodne, demonstrirajući preciznost i brzinu kojom NASA prati događanja na Mjesecu.

Prva misija tvrtke Firefly otvara put budućim suradnjama s NASA-om

Misija Blue Ghost 1 predstavlja povijesni trenutak za tvrtku Firefly Aerospace – njihovo prvo uspješno slijetanje na Mjesec te prva isporuka u okviru NASA-ine inicijative Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Letjelica je lansirana 1. siječnja 2025. godine, a nosila je niz znanstvenih instrumenata namijenjenih proučavanju mjesečeve prašine, razine zračenja, magnetskih polja i interakcije sunčevog vjetra s magnetosferom Zemlje.

Ova oprema pomoći će NASA-i u pripremama za dugoročne misije na Mjesecu unutar programa Artemis, čiji je cilj povratak astronauta na Mjesečevu površinu i uspostava trajne ljudske prisutnosti. Među teretom su se nalazile i eksperimentalne tehnologije poput lunarne arhive, robotskih instrumenata za uzorkovanje i laserskih reflektora koji će poslužiti za precizno mjerenje udaljenosti između Zemlje i Mjeseca.

Blue Ghost na Mjesecu. Zasluge: NASA/Goddard/Arizona State University.
Blue Ghost na Mjesecu. Zasluge: NASA/Goddard/Arizona State University.

Letjelica Blue Ghost osmišljena je i razvijena u sjedištu Firefly Aerospacea u Teksasu. Projektirana je tako da može obavljati razne zadatke na površini Mjeseca i kompatibilna je s više tipova raketa. Sljedeće misije, Blue Ghost M2 i M3, planirane su za 2026. i 2028. godinu. Nadolazeća misija M2 uključivat će i postavljanje europskog komunikacijskog satelita u orbitu oko Mjeseca.

NASA-in LRO nastavlja igrati ključnu ulogu u istraživanju Mjeseca

Lunar Reconnaissance Orbiter, lansiran još 2009. godine, i dalje daje vrijedan doprinos istraživanjima našeg prirodnog satelita. Zahvaljujući sofisticiranoj opremi poput kamere LROC (Lunar Reconnaissance Orbiter Camera), NASA može izrađivati detaljne karte, analizirati sastav površine i odrediti potencijalne lokacije za buduća slijetanja.

Tijekom godina, LRO je također pružio vrijedne podatke o geološkim osobinama Mjeseca i mogućim prisutnostima vodenog leda na polovima – resursima koji bi mogli igrati ključnu ulogu u dugotrajnim boravcima ljudskih posada na Mjesecu.

Iako je prvotno bio zamišljen kao jednogodišnja misija, LRO i nakon više od desetljeća ostaje jedan od najvažnijih instrumenata u NASA-inom arsenalu za istraživanje svemira. Objavljene fotografije sletanja Blue Ghost letjelice dodatno potvrđuju sve veću važnost suradnje između NASA-e i komercijalnih partnera u sklopu programa Artemis, koji će u godinama koje dolaze oblikovati budućnost lunarnog istraživanja.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.