kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Tehnologija
  • /
  • Mogu li gravitacijski valovi otkriti tragove naprednih izvanzemaljskih tehnologija?
Tehnologija

Mogu li gravitacijski valovi otkriti tragove naprednih izvanzemaljskih tehnologija?

Mogu li gravitacijski valovi otkriti tragove naprednih izvanzemaljskih tehnologija?
objavljeno

Znanstvenici sve više razmatraju mogućnost da tragovi izvanzemaljskih tehnologija možda nisu vidljivi u klasičnom smislu, poput opažanja letjelica, već da se njihova prisutnost može otkriti kroz suptilne promjene u zakonima fizike koji upravljaju svemirom. Jedna od intrigantnih teorija, koja prelazi granice znanstvene fantastike, sugerira da bi takozvani “warp pogoni” mogli ostaviti prepoznatljive signale u obliku gravitacijskih valova.

Iako je koncept warp pogona i putovanja bržeg od svjetlosti za sada ograničen na teorijske okvire, istraživanja pokazuju da, ako takve tehnologije postoje, one mogu ostaviti tragove koji su detektabilni današnjim ili budućim instrumentima. Detektori gravitacijskih valova mogli bi biti ključ za otkrivanje tih fenomena.

Novi pogled na kozmos

Tijekom stoljeća teleskopi su nam pružili sve dublji uvid u tajne kozmičkog prostranstva. Kretali smo se od promatranja vidljive svjetlosti do istraživanja gama zraka, rendgenskih zraka, infracrvenog i radiovalova. Svaka nova valna duljina otkrila je neočekivane fenomene, obogaćujući naše razumijevanje svemira. No, 2015. godine znanstvena je zajednica ušla u potpuno novu eru s LIGO-om, detektorom koji bilježi gravitacijske valove – valove u prostor-vremenu izazvane sudarima masivnih kozmičkih tijela.

Prvi zabilježeni signal, GW150914, došao je od spajanja dviju crnih rupa, svaka mase otprilike 30 puta veće od mase Sunca. Taj je događaj, udaljen 1,4 milijarde svjetlosnih godina, otvorio vrata novim mogućnostima istraživanja svemira. Danas su gravitacijski valovi postali ključni alat u proučavanju svemira, no znanstvenici su tek na početku istraživanja njihovog punog potencijala.

Dr. Katy Clough s Queen Mary University of London, zajedno sa svojim kolegama Sebastianom Khanom s Gravity Exploration Institutea u Cardiffu i Timom Dietrichom s University of Potsdam, vjeruje da bi detektori gravitacijskih valova mogli prepoznati i tragove hipotetskih izvanzemaljskih tehnologija poput warp pogona.

Kako bi izgledao signal warp pogona?

Warp pogon predstavlja teorijski koncept koji omogućuje efektivno putovanje brže od svjetlosti bez kršenja Einsteinovih zakona relativnosti. Ideja se temelji na sabijanju prostora ispred letjelice i njegovom širenju iza nje, čime se skraćuje putovanje između dviju točaka. Fizičar Miguel Alcubierre prvi je matematički razradio ovaj model 1994. godine, koristeći jednadžbe opće teorije relativnosti.

Međutim, Alcubierreov model zahtijeva postojanje egzotične tvari s negativnom gustoćom energije – koncept koji, iako matematički moguć, fizički još uvijek nije potvrđen. U kvantnoj fizici zabilježena su mala odstupanja od pozitivne energije, no još uvijek nema dokaza da bi egzotična tvar mogla postojati u količinama potrebnim za pokretanje warp pogona.

Primjenjujući Alcubierreov model, tim istraživača upotrijebio je numeričku relativnost – sofisticirani alat za simulaciju događaja u prostor-vremenu – kako bi istražio potencijalne posljedice kvara warp pogona. Posebnu su pažnju posvetili scenariju urušavanja polja zadržavanja warp mjehura, što bi izazvalo oslobađanje goleme količine energije.

Simulacija urušavanja warp mjehura

Rezultati simulacija pokazali su da bi urušavanje warp mjehura izazvalo eksplozivan događaj koji emitira intenzivne gravitacijske valove. Za letjelicu veličine približno jednog kilometra, signal bi bio detektabilan unutar naše galaksije, pa čak i iz susjednih galaksija poput Andromede. Frekvencija ovih valova, iako izvan dosega trenutnih detektora, mogla bi se zabilježiti budućim generacijama instrumenata.

Ova istraživanja pružaju dokaz koncepta, pokazujući da je moguće prepoznati signale koji odstupaju od standardnih astrofizičkih fenomena. Iako znanstvenici priznaju da bi izvanzemaljske civilizacije mogle koristiti drugačije tehnološke modele, njihovi nalazi otvaraju nova pitanja o potencijalnim neklasičnim izvorima gravitacijskih valova.

Nova granica gravitacijske astronomije

Dr. Clough uspoređuje trenutni razvoj gravitacijske astronomije s Galileovim prvim promatranjima kozmičkog neba teleskopom. Kao što je Galileovo istraživanje vidljive svjetlosti bilo tek početak, tako i istraživanje gravitacijskih valova obećava nevjerojatna otkrića u budućnosti. Postoji čitav spektar gravitacijskih valova koji tek treba istražiti, a koji bi mogli biti osjetljivi na razne fenomene diljem svemira.

Warp pogoni i dalje ostaju spekulativni koncept, no ovo istraživanje naglašava važnost razmišljanja izvan ustaljenih znanstvenih okvira. Razmatranjem izvora koji nisu standardni astrofizički fenomeni, znanstvenici imaju priliku proširiti svoje razumijevanje svemira i potencijalno otkriti tragove naprednih izvanzemaljskih tehnologija.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.