kozmos.hr
Jeste li znali?

Misteriozne formacije nalik divovskim paucima na Marsu napokon dobivaju objašnjenje

Formacije možda nastaju zbog nešto drugačijeg mehanizma nego što smo prvotno mislili. Zasluge za fotografiju: ESA/TGO/CaSSIS (CC BY-SA 3.0 IGO).
objavljeno

Fotografije južnog polarnog područja Marsa otkrivaju fascinantne formacije koje neodoljivo podsjećaju na divovske paukove. Ove neobične strukture, koje su dugo vremena zbunjivale znanstvenike, sada napokon dobivaju znanstveno utemeljeno objašnjenje.


Tijekom istraživanja planeta Sunčevog sustava, znanstvenici su se susretali s mnogim neobičnim fenomenima, poput Jupiterove “Velike plave mrlje” ili znakova aktivnosti ispod ledene površine Europe. Ipak, jedne od najupečatljivijih formacija na Marsu su takozvani “pauci”, koji zbog svoje bizarne pojave često bude našu sklonost viđenju poznatih oblika u neobičnim strukturama.

Kako prenosi IFLScience, iako pauci nisu stvarni, znanstvenici već desetljećima proučavaju kako ove formacije nastaju. Najprihvaćenija hipoteza, poznata kao Kiefferov model, sugerira da su povezane s procesom zagrijavanja i hlađenja Marsove površine tijekom promjena godišnjih doba. Prema Kiefferovom modelu, proljetna sunčeva svjetlost prodire kroz prozirni sloj leda, dok se toplinska energija zarobljava ispod, zagrijavajući tlo. Ovo zagrijavanje uzrokuje sublimaciju leda s njegove donje strane, stvarajući pritisak koji rezultira naglim ispuštanjem plinova i erozijom tla ispod leda.


“Iz ovih procesa, ‘pauci’ nastaju erozijom tla ispod sloja leda, dok se prašina i plin talože na površini,” objašnjava istraživački tim. Ovaj model pruža objašnjenje za formiranje različitih struktura na Marsovoj površini, poput mrlja koje se pojavljuju na ledu.

Laboratorijsko testiranje potvrđuje teoriju

Kako bi dodatno potvrdili ovu teoriju, znanstvenici su pokušali replicirati uvjete na Marsu u kontroliranom laboratorijskom okruženju. U NASA-inom laboratoriju za mlazni pogon (JPL), koristili su komoru ohlađenu tekućim dušikom, poznatu kao DUSTIE, kako bi simulirali niske temperature i tlak Marsove atmosfere. U komoru su stavili tlo slično onome na Marsu, a zatim su dodali ugljikov dioksid kako bi stvorili led dovoljne debljine. Zagrijavanjem leda odozdo, simulirali su proljetno zagrijavanje na Marsu, što je rezultiralo stvaranjem plinova koji su izbacivali tlo, stvarajući poznate strukture nalik pauka. Nakon brojnih pokušaja, tim je konačno uspio. Lauren Mc Keown iz NASA-inog laboratorija opisuje ključni trenutak: “Bilo je kasno navečer u petak, kada sam uspjela replicirati pojavu plinova, zbog čega je tlo eksplodiralo iz komore. Upravitelj laboratorija je dotrčao misleći da se dogodila nesreća jer je čuo moj vrisak.”

Iako su rezultati potvrdili osnovne postavke Kiefferovog modela, istraživanje je također otkrilo složenije procese koji uključuju sublimaciju leda unutar tla. “Zaključili smo da je erozija plinovima CO2 možda složenija nego što je prvotno opisano, te da osim paukova može pridonijeti stvaranju drugih tipičnih Marsovih formacija, poput poligonalnih terena,” objašnjava tim. Znanstvenici vjeruju da bi ovaj mehanizam mogao igrati ulogu u stvaranju još mnogih drugih struktura na Marsu, kao što su pješčani kanali i dendritski žljebovi. Istraživanja će se nastaviti kako bi se potpuno razumjeli ti procesi.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.