Oceani i mora Zemlje pokrivaju oko 71% njezine površine i prepuna su života. Međutim, neki svjetovi se smatraju unutar našeg sunčevog sustava imaju globalna oceane ispod svoje površine. Znanstvenici misle da je to slučaj ispod smrznutih kora tri najveća Jupiterova mjeseca: Ganymede, Europa i Callisto. Misija Juice (JUpiter ICy moons Explorer) Europske svemirske agencije (ESA) stići će u jovijanski sustav, nazvan prema rimskom bogu Jupiteru ili Jovu, u srpnju 2031. godine kako bi proučavala Jupiter i njegove ledenaste mjesece kao moguća okruženja za podržavanje života.
13. travnja 2023. godine kreće akcija
Juice je zakazan za lansiranje na raketi Ariane 5 iz svemirske luke Europe u Francuskoj Gvajani 13. travnja 2023. godine. Svemirsko vozilo će osam godina putovati do Jupitera i provesti četiri godine obilazeći jovijanski sustav. Juice će orbitirati Jupiter i izvoditi prolazna mjerenja njegovih ledenih mjeseca, a vrhunac misije bit će ulazak u orbitu oko njegove glavne mete, Ganymeda, u prosincu 2034. godine. Ova misija će označiti prvi put da svemirsko vozilo orbitira neki drugi mjesec osim našega.
Ključni cilj misije je razumijevanje kako se gasni divovi (planeti koji su uglavnom formirani od vodika i helija, poput Jupitera) formiraju i razvijaju. Juice-ovih 10 instrumenata će pratiti gornju atmosferu Jupitera, aurore, magnetsko polje, manje mjesece i slabe prstene prašine koji orbitiraju planetu. Iako Juice neće proći kraj Io-a, Jupiterovog trećeg najvećeg mjeseca, promatrat će njegovu površinu i vulkansku aktivnost na daljinu.
Sekundarni cilj
Drugi cilj Juice-a je istraživanje mogućnosti da se na ledenim mjesecima Jupitera pojavio život, svi od kojih se smatraju da imaju podmorske oceane slanog tekuće vode ispod svoje debele kore. Instrumenti će analizirati smrznute ljuske, unutrašnjost, atmosfere, izvore energije i interakcije s Jupiterom.
Prethodne opservacije Europe sugeriraju da se u svemir izbacuju mlazevi vodene pare. Iako instrumenti Juice-a ne mogu izravno otkriti život, njegov paket čestica okoliša može uzeti uzorke tih mlazeva kako bi potražio kemijske tragove koji bi mogli ukazivati na to, poput met ana. Juice će također izvesti 21 prolaz kraj Callista, koji ima površinu stara oko četiri milijarde godina, istražujući kako su se objekti formirali u ranom jovijanskom sustavu.
Kako će završiti?
Osim toga, svemirsko vozilo će izvesti 12 prolaza kraj Ganymeda, najvećeg mjeseca u Sunčevom sustavu i jedinog koji unutar sebe stvara magnetsko polje. Magnetometar Juice-a mjerit će magnetska polja Ganymeda i Jupitera, što će pomoći otkriti svojstva Ganymedovog oceana. Kad misija završi, svemirsko vozilo će na orbitirati oko Ganymeda nekoliko mjeseci prije nego što se sruši na njegovu površinu krajem 2035. godine.
Juice će surađivati s NASA-inom Europom Clipper, koja bi trebala stići u orbitu oko Jupitera 2030. godine. Ove misije zajedno označavaju novu eru istraživanja vanjskog Sunčevog sustava.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr