Jugozapadna Kina obiluje desecima ogromnih ponikvi (vrtaÄŤa) koje izgledaju kao da su izrezane velikim rezaÄŤem za kolaÄŤe – a znanstvenici neprestano otkrivaju nove. Jedan pogled na divovske ponikve koje obiljeĹľavaju jugozapadne regije Kine dovoljan je da se shvati zašto ih nazivaju “tiankeng” – mandarinskom rijeÄŤi koja znaÄŤi “nebeske jame.” Ne samo da ove ponikve izgledaju kao da su izdubljene iz krajolika, već skrivaju prastare šume i netaknute ekosustave, prema UNESCO-vom ÄŤasopisu Courier.
Jugozapadna Kina obiluje desecima ogromnih vrtaÄŤa koje izgledaju kao da su izrezane velikim rezaÄŤem za kolaÄŤe – a znanstvenici neprestano otkrivaju nove. Jedan pogled na divovske ponikve koje obiljeĹľavaju jugozapadne regije Kine dovoljan je da se shvati zašto ih nazivaju “tiankeng” – mandarinskom rijeÄŤi koja znaÄŤi “nebeske jame.” Ne samo da ove ponikve izgledaju kao da su izdubljene iz krajolika, već skrivaju prastare šume i netaknute ekosustave, prema UNESCO-vom ÄŤasopisu Courier.
Geološki Fenomen
Jugozapadna Kina dom je krških krajolika – vapnenaÄŤkih formacija koje su vrlo podloĹľne otapanju. Tijekom stotina tisuća godina, kišnica koja se cijedila kroz tlo prodrla je do podloge i postupno erodirala vapnenac. Rijeke blago kisele vode proširile su pukotine u tunele i špilje koje na kraju više nisu mogle podupirati strop od stijene. Stropovi su se stoga urušili, otvarajući ogromne ponikve.
Prema Zhu Xuewenu, istraĹľivaÄŤu s Instituta za Geologiju Kineske Akademije Geoloških Znanosti, kineske tiankeng su jedinstvene. Ove nebeske jame su meÄ‘u najvećima na svijetu – posebno Xiaozhai Tiankeng u okrugu Fengjie, koja je najdublja ponikva na Zemlji. Da bi se kvalificirala kao tiankeng, ponikva mora biti duboka i široka najmanje 100 metara, rekao je Xuewen za kineski drĹľavni ÄŤasopis Sixth Tone. Tiankeng takoÄ‘er mora imati strme strane i rijeke – ili ostatke drevnih rijeka – koje teku dnom.
Rasprostranjenost i znaÄŤaj
Kina ima oko 200 tiankeng, uglavnom rasporeÄ‘enih od središnje pokrajine Shaanxi do autonomne regije Guangxi Zhuang na jugozapadu. Otprilike jedna trećina zemlje sastoji se od krša – što je najveći postotak ukupne površine u usporedbi s bilo kojom drugom zemljom na svijetu.
“Zbog lokalnih razlika u geologiji, klimi i drugim faktorima, naÄŤin na koji krš izgleda na površini moĹľe biti dramatiÄŤno razliÄŤit,” rekao je George Veni, hidrogeolog specijaliziran za krške terene i izvršni direktor Nacionalnog Instituta za IstraĹľivanje Ĺ pilja i Krša u SAD-u, za Live Science. “Tako u Kini imate ovaj nevjerojatno vizualno spektakularan krš s ogromnim ponikvama i divovskim ulazima u špilje. U drugim dijelovima svijeta hodate po kršu i zapravo ne primjećujete ništa.”
Najnovija otkrića
UnatoÄŤ njihovoj veliÄŤini, kineske tiankeng mogu biti teško uoÄŤljive meÄ‘u nazubljenim planinama i bujnim šumama koje pokrivaju velik dio jugozapadnog dijela zemlje. Zato su deseci njih otkriveni tek posljednjih godina. Najnovije otkriće dogodilo se u svibnju 2022. godine u Guangxiju, dijelu regije koja je od 2007. godine na UNESCO-vom popisu svjetske baštine. Tim za istraĹľivanje špilja spustio se u ponikvu, smještenu blizu sela Ping’e u okrugu Leye, i otkrio da je ponikva duboka 192 metra i široka do 306 metara. Ovo otkriće povećalo je broj poznatih tiankeng u Leyeu na 30, prema agenciji Xinhua.
Na dnu ponikve nalazila se prastara šuma s drevnim stablima visokim do 40 metara. Podrast je bio gust i dosezao je visinu ÄŤovjekovih ramena, rekao je Chen Lixin, voditelj ekspedicijskog tima, za Xinhua. “Ne bih se iznenadio da otkrijemo vrste u ovim špiljama koje nikada nisu bile prijavljene ili opisane u znanosti do sada,” dodao je Lixin. Kineske nebeske jame nisu samo geološki fenomen, već i prirodni rezervati koji ÄŤuvaju tajne prapovijesnih ekosustava. Njihovo istraĹľivanje i oÄŤuvanje kljuÄŤni su za znanstvenike i ekologe, pruĹľajući neprocjenjive uvide u biološku raznolikost i geološku povijest našeg planeta.