kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Izgubljeno svetište kipova otkriva divove isklesane prije 2500 godina
Znanost

Izgubljeno svetište kipova otkriva divove isklesane prije 2500 godina

Zračni pogled na otkriveno dvorište za zavjetne darove u drevnom svetištu, s desecima postolja na kojima su nekoć stajali zavjetni kipovi. Izvor: Odjel za starine Cipra.
objavljeno

Pronađeno je jedno vrlo bitno, izgubljeno svetište kipova. Više od stoljeća ležalo je zaboravljeno pod slojem zemlje u osamljenoj dolini na Cipru. Danas, zahvaljujući njemačkim arheolozima, svetište Frangissa ponovno izlazi na vidjelo—i sa sobom donosi otkrića koja mijenjaju sve što se dosad mislilo o religijskom životu drevnog Cipra.

Iako je lokalitet prvi put zabilježen još 1885. godine, ubrzo je ponovno nestao pod nanosima pijeska. Sada su stručnjaci ne samo locirali izgubljeno svetište posvećeno Apolonu, već su iskopali više od stotinu kamenih postolja, brojne fragmente statua i rijetke ostatke vapnenačkih figura koje su, po svemu sudeći, bile veće od stvarne ljudske visine.

Prema priopćenju Ciparskog odjela za starine, među najvažnijim nalazima su monumentalna stopala isklesana u kamenu, što potvrđuje da su u Frangissi postojale kolosalne muške figure iz arhaičnog razdoblja. Dosad su slični kipovi na tom području bili poznati isključivo u obliku terakotnih prikaza, uključujući slavni Kolos iz Tamassosa koji se danas nalazi u Ciparskom muzeju.

❤️ Podrži nas

Kipovi, amajlije i natpisi preoblikuju povijest svetog mjesta

Iskopavanja su otkrila i tragove međunarodnih veza. Pronađene su staklene perle i egipatske amajlije izrađene od fajanse, što ukazuje na intenzivne kulturne kontakte s Egiptom. Prema preliminarnoj analizi Sveučilišta u Frankfurtu, svetište je bilo aktivno od željeznog doba pa sve do helenističkog razdoblja, s neprekidnim korištenjem u vjerske i društvene svrhe.

Posebnu važnost imaju dvije kamene baze s natpisima. Jedna je ispisana lokalnim ciparskim silabičkim pismom, a druga grčkim jezikom i spominje Ptolemeje—vladare helenističkog Egipta koji su neko vrijeme upravljali Ciprom. Ovi natpisi ne samo da potvrđuju široki geopolitički utjecaj tog vremena, već i ukazuju da je svetište bilo u punom pogonu kroz cijelo kraljevsko razdoblje.

U istom sloju pronađeni su i brojni kipovi izrađeni od terakote: konjanici, ratnici, mala kola i šuplje figure u gotovo prirodnoj veličini. Vapnenačke statue prikazuju jahače i konje, a njihova izrada sugerira lokalnu radionicu visoke razine umijeća. Veliki broj skulptura iz Frangisse već je krajem 19. stoljeća odvezen u muzeje širom svijeta, uključujući one u Kanadi, Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji i vjerojatno Rusiji. No čini se da tadašnji istraživači nisu prepoznali sve što su imali pred sobom.

U slojevima koje su istraživači prvi put iskopali još 1885. godine, sada su pronađene stotine fragmenata statua koji su tada ostali zanemareni. “U žurbi za velikim otkrićima, mnogi dijelovi jednostavno nisu bili prepoznati kao arheološki značajni,” stoji u novom priopćenju ciparskih vlasti.

Danas, više od 130 godina kasnije, ti isti fragmenti pomažu rekonstruirati davno izgubljeni svijet—onaj u kojem su božanstva, ljudi i simboli dijelili zajednički prostor svetog i svakodnevnog.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.