Znanstveni forum u Institutu Liszt predstavio budućnost mađarskog astronauta, hrvatski nanosatelit i novu svemirsku generaciju.
U srijedu, 8. svibnja 2025., Institut Liszt – Mađarski kulturni centar u Zagrebu ugostio je znanstveni forum posvećen svemiru, organiziran u suradnji s Ministarstvom vanjskih poslova i trgovine Mađarske te mađarskim Odjelom za istraživanje svemira. U fokusu događanja bile su dvije teme koje sve više povezuju Hrvatsku i Mađarsku u području istraživanja svemira: misija HUNOR i prvi hrvatski satelit CroCube.
Svemir u učionici: edukacija i entuzijazam mladih
Forum je započeo obrazovnim programom za osnovnoškolce, koji su u prostorima Instituta Liszt imali priliku sudjelovati u interaktivnom obilasku, edukativnim predavanjima i kvizovima o svemiru. Posebnu pažnju privukli su učenici iz Osnovne škole Ivana Gundulića u Zagrebu i škole Liszt Ferenc iz Zalaegerszega. Djeca su, uz vodstvo domaćina, istraživala tematiku mađarskog svemirskog programa HUNOR kroz igre slaganja, vizualne prezentacije i kviz znanja. Na kraju dana, kući su ponijela prigodne poklone s logotipom misije HUNOR.
Povratak Mađarske u svemir
Večernji dio foruma otvorila je ravnateljica Instituta Liszt, dr. Anna Mladenovics, dok je svečani uvod pripao mađarskom veleposlaniku u Hrvatskoj, dr. Csabi Demcsáku. U svom govoru, veleposlanik je predstavio nacionalnu svemirsku strategiju Mađarske, usvojenu 2021. godine, s naglaskom na povratak mađarskih astronauta u orbitu. Posebno je istaknuo da će 29. svibnja 2025. astronaut Tibor Kapu postati drugi Mađar koji je poletio u svemir, kao član međunarodne posade na putu prema Međunarodnoj svemirskoj postaji – prvi takav let nakon 45 godina.
Okrugli stol: HUNOR kroz pravo, znanost i hranu
Izložba fotografija priprema HUNOR astronauta, koju je otvorila dr. Alexandra Petra Partl, poslužila je kao uvod u interdisciplinarni okrugli stol. Uz njezinu moderaciju, okupljeni stručnjaci prikazali su različite aspekte svemirskog programa.
Dr. Balázs Bartóki-Gönczy s Nacionalnog sveučilišta za javne službe istaknuo je kako danas svjedočimo novom svemirskom dobu, u kojem sve više javnih i privatnih aktera sudjeluje u istraživanju svemira. Osvrćući se na međunarodno svemirsko pravo, podsjetio je na temeljnu etičku obvezu: “Aktivnosti u svemiru moraju biti u interesu svih zemalja i čovječanstva u cjelini.”
Orsolya Meier, članica istraživačke grupe Space Plants s Debrecenskog sveučilišta, približila je publici izazove svemirske prehrane i razvoj novih prehrambenih tehnologija za buduće misije.
CroCube: hrvatski kvadrat u svemiru
U jednom od najdojmljivijih izlaganja večeri, Daniela Jović predstavila je priču o prvom hrvatskom satelitu – CroCubeu. U predavanju “Why Space, Why Now: The Story Behind CroCube”, opisala je kako je 21. prosinca 2024. lansiran hrvatski nanosatelit u orbitu, čime se Hrvatska pridružila skupini od preko 80 zemalja koje imaju vlastitu letjelicu u svemiru.
CroCube je prvi hrvatski satelit, razvijen kao mali, modularni nanosatelit prema CubeSat specifikacijama – globalnom standardu za izradu satelita kompaktnih dimenzija. Njegov oblik savršeno se podudara s prepoznatljivim crveno-bijelim kvadratima hrvatskog grba, što je inspiriralo njegovo ime. Daniela Jović je istaknula da ovaj projekt predstavlja više od tehnološkog iskoraka – on simbolizira priliku za obrazovanje, inovacije i globalnu vidljivost jedne male zemlje u svjetskoj svemirskoj zajednici.
Knjiga za novu svemirsku generaciju
Nakon okruglog stola uslijedila je promocija knjige The New Space Age, koju je predstavio dr. Bartóki-Gönczy, a ilustrirao Gábor Sulyok. Knjiga se bavi izazovima novog svemirskog doba, uključujući pravne, civilne i vojne aspekte svemirskih aktivnosti, te je namijenjena istraživačima i studentima. U tom kontekstu najavljen je i sveučilišni program UniSpace, koji okuplja 21 mađarsko sveučilište u cilju razvoja svemirske edukacije, a od 2026. godine otvorit će se i za strane studente.
Hrvatsko-mađarska suradnja na horizontu
Znanstveni forum „Svemir nadohvat ruke“ nije bio samo edukativna platforma, već i prostor susreta hrvatskih i mađarskih stručnjaka. U iščekivanju skorašnjeg stručnog foruma svemirske industrije, zakazanog za 29. svibnja, događaj je poslužio kao uvod u intenzivniju bilateralnu suradnju u području svemirske tehnologije.
Uz snažnu poruku o važnosti popularizacije svemira među mlađim generacijama, forum je potvrdio da Hrvatska i Mađarska – svaka sa svojim prvim koracima u svemiru – imaju priliku rasti zajedno i doprinijeti europskom svemirskom ekosustavu.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.