kozmos.hr
Jeste li znali?

Hubbleovo otkriće prije sto godina zauvijek je promijenilo način na koji gledamo na svemir

Andromeda i satelitske galaksije. Izvor: Wikimedia commons.
objavljeno

Prije točno sto godina, Edwin Hubble je svojim revolucionarnim otkrićem pokazao da Mliječni put nije cijeli svemir, već samo jedna od brojnih galaksija, otkrivajući nevjerojatnu veličinu kozmosa koji nas okružuje. Ovo je otkriće postavilo temelje za naše današnje razumijevanje svemira i njegovog podrijetla.

Astronomska zajednica 1. siječnja 1925. godine bila je suočena s dokazima koji su promijenili dotadašnju percepciju svemira. Na konferenciji Američkog astronomskog društva, Hubble je predstavio rezultate svojih istraživanja koja su potvrdila da je maglica Andromeda zapravo galaksija izvan Mliječnog puta. Njegovo otkriće srušilo je ideju da je naša galaksija jedini “otok” u svemiru.

Kako je Hubble dokazao postojanje drugih galaksija

Prije Hubbleovog rada, astronomi su mogli samo nagađati o tome postoje li galaksije izvan Mliječnog puta. Prekretnicu u mjerenju udaljenosti u svemiru donijela je Henrietta Leavitt, koja je otkrila odnos između sjaja cefeida i njihovog perioda svjetlucanja. To je omogućilo izračunavanje udaljenosti do zvijezda i zvjezdanih skupova, uključujući obližnje Magellanove oblake.

Međutim, teleskopi tog vremena nisu bili dovoljno snažni da zabilježe udaljenije cefeide. Promjena je uslijedila s Hooker teleskopom promjera 2,5 metra, koji je Hubble koristio za promatranje Andromede. Zahvaljujući njegovim preciznim mjerenjima, potvrđeno je da je Andromeda više od deset puta udaljenija od Magellanovih oblaka, što ju je učinilo zasebnom galaksijom.

Širenje svemira i novi pogled na naše mjesto u njemu

Hubble nije stao na ovom otkriću. Ubrzo je dokazao da se galaksije udaljavaju jedna od druge, a udaljenije galaksije brže se kreću. Ovo otkriće potvrdilo je da se svemir širi i postavilo temelje za teoriju Velikog praska. Ovi zaključci otkrili su ne samo veličinu svemira već i njegovu starost, procijenjenu na skoro pa 14 milijardi godina.

Hubbleova otkrića natjerala su čovječanstvo da preispita svoj položaj u svemiru. Ideja da smo središte svemira postala je neodrživa, no u zamjenu smo dobili dublji osjećaj čuđenja prema prostranstvu koje nas okružuje. Danas, sto godina kasnije, Hubbleovo nasljeđe i dalje nadahnjuje znanstvenike i ljude diljem svijeta da otkrivaju nove tajne svemira.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.