kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Fosil sačuvanih unutarnjih organa star 444 milijuna godina zbunjuje znanstvenike
Znanost

Fosil sačuvanih unutarnjih organa star 444 milijuna godina zbunjuje znanstvenike

Drevni fosil Sue star 444 milijuna godina. Zasluge: Sveučilište Leicester.
objavljeno

Paleontolozi su ostali zatečeni nakon otkrića fosila starog čak 444 milijuna godina koji ne pokazuje ostatke oklopa, udova ili glave – već upravo suprotno: savršeno očuvane unutarnje organe poput mišića, tetiva i probavnog sustava. Neobični fosil pronađen u Južnoj Africi nazvan je Keurbos susanae, a dobio je nadimak “Sue”. Iza ovog nevjerojatnog otkrića krije se četvrt stoljeća mukotrpnog znanstvenog rada koji je konačno donio rezultate.

Unutarnji pogled u svijet drevnih morskih bića

Za razliku od većine fosila člankonožaca – skupine u koju spadaju rakovi, kukci i pauci – koji se najčešće očuvaju po čvrstoj vanjskoj ovojnici, Sue nudi jedinstven pogled iznutra. Njezin fosil očuvao je unutarnje tkivo u dosad neviđenoj razini detalja, uključujući mišiće, tetive i crijeva, dok su vanjski dijelovi tijela nestali uslijed propadanja tijekom milijuna godina.

Otkrivena u slojevima stijena formiranim na dnu pradavnog mora sjeverno od Cape Towna, Sue potječe iz vremena masovnog izumiranja koje je zbrisalo gotovo 85% svih tadašnjih živih bića. Riječ je o razdoblju kada je globalna ledena epoha dramatično promijenila lice planeta. No, unatoč pogibeljnoj klimi, drevni morski bazen u kojem je Sue živjela pružio je sklonište raznolikom morskom životu.

Ono što je ovu fosilizaciju učinilo mogućom bila je ekstremna okolišna kombinacija: slojevi blata bez kisika, obogaćeni otrovnim plinovima poput sumporovodika. Znanstvenici vjeruju da je upravo ta otrovna sredina omogućila izvanrednu očuvanost mekih tkiva kroz zasad nepoznat kemijski proces.

Istraživanje koje je trajalo 25 godina

Profesorica Sarah Gabbott sa Sveučilišta u Leicesteru, glavna autorica studije, istaknula je da je interpretacija ovog fosila bila pravi znanstveni maraton. “Riječ je o nevjerojatno sačuvanoj unutrašnjosti – slojevi i slojevi anatomske preciznosti koje smo morali dešifrirati bez ikakvih vanjskih referenci”, navodi Gabbott.

Budući da Sue nema ni glavu, ni udove, ni oklop, njezina klasifikacija i pozicioniranje na evolucijskom stablu života ostaje zagonetka. Ono što je sigurno, kažu istraživači, jest da pripada ranoj skupini morskih člankonožaca – ali sličnosti s postojećim vrstama su minimalne.

Otkriće Sue dolazi iz danas gotovo nestalog kamenoloma, čime mogućnost pronalaska dodatnih primjeraka postaje izuzetno mala. Iako je Gabbott izrazila nadu da će pronaći još fosila, priznala je da nakon 25 godina potrage postaje jasno koliko je Sue rijetka.

Fosil sačuvanih unutarnjih organa poput ovog predstavlja rijetku i vrijednu priliku za razumijevanje anatomije i okoliša davno nestalog svijeta. Iako odgovori nisu jednostavni, upravo ovakva otkrića otvaraju vrata novim pitanjima – i golicaju maštu o vremenu koje nikada nećemo moći vidjeti, ali ga ipak pomalo razumijemo.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.