Tim znanstvenika primijetio je da ciklone na Jupiterovom polu dijele sliÄnosti s oceanskim vrtlozima te da zrak koji se brzo diĆŸe unutar oblaka djeluje kao izvor energije.
Juno ponudila nove izvore
Jupiterova atmosfera jedno je od najturbulentnijih mjesta u SunÄevom sustavu. Dok promatranja munja i grmljavine ukazuju na vlaĆŸnu konvekciju kao mali izvor energije za Jupiterove velike vrtloge i zonske mlazove, to nikada nije pokazano zbog grube razluÄivosti mjerenja prije Juno.
Juno je astronomima ponudila nove fotografije koje su oceanografima posluĆŸile kao izvori i uvidi za novu studiju koja opisuje bogatu turbulenciju na Jupiterovim polovima i fiziÄke sile koje pokreÄu velike ciklone. NASA-ina svemirska letjelica Juno â koja kruĆŸi oko Jupitera i njegovih 79 mjeseca â otkrila je da se na Jupiteru nalaze skupovi velikih ciklona promjera oko 5000 km, od kojih je svaki povezan sa srednjim (otprilike izmeÄu 500 i 1600 km) i manjim vrtlozima i nitima od oko 100 km.
VodeÄa autorica Lia Siegelman, oceanografkinja i postdoktorska znanstvenica na SveuÄiliĆĄtu California San Diego, odluÄila je nastaviti istraĆŸivanje nakon ĆĄto je primijetila da cikloni na Jupiterovom polu dijele sliÄnosti s oceanskim vrtlozima koje je prouÄavala joĆĄ tijekom studiranja. KoristeÄi niz ovih slika i principa koriĆĄtenih u geofiziÄkoj dinamici fluida, Siegelman i suradnici pruĆŸili su dokaze za dugogodiĆĄnju hipotezu da vlaĆŸna konvekcija â kada se topliji, manje gusti zrak diĆŸe â pokreÄe ove ciklone.
âKad sam vidjela bogatstvo turbulencije oko jovijanskih ciklona sa svim vlaknima i manjim vrtlozima, to me podsjetilo na turbulenciju koju vidite u oceanu oko vrtloga. Ovo je, na primjer, posebno vidljivo na satelitskim snimcima cvjetanja planktona visoke razluÄivosti,â rekla je Siegelman.
FiziÄki mehanizmi na Jupiteru
Siegelman kaĆŸe da bi nam razumijevanje Jupiterovog energetskog sustava â razmjera mnogo veÄeg od Zemljinog â takoÄer moglo pomoÄi da razumijemo fiziÄke mehanizme koji su u igri na naĆĄem vlastitom planetu naglaĆĄavajuÄi neke energetske rute koje bi takoÄer mogle postojati na Zemlji.
âFascinantno je moÄi prouÄavati planet koji je tako udaljen i pronaÄi fiziku koja se tamo primjenjuje. Postavlja se pitanje, vrijede li ti procesi i za naĆĄu plavu planetu?,â zakljuÄila je autorica.
Juno je prva letjelica koja je snimila slike Jupiterovih polova; prethodni sateliti kruĆŸili su oko ekvatorijalne regije planeta, pruĆŸajuÄi pogled na slavnu Crvenu toÄku planeta. Juno je opremljen s dva sustava kamera, jednim za slike vidljivog svjetla i drugim koji biljeĆŸi toplinske potpise pomoÄu Jovian Infrared Auroral Mapper (JIRAM).
Siegelman i suradnici analizirali su niz infracrvenih slika koje su zabiljeĆŸile Jupiterovu sjevernu polarnu regiju, a posebno polarni vrtlog. Na osnovu slika, istraĆŸivaÄi su mogli izraÄunati brzinu i smjer vjetra prateÄi kretanje oblaka izmeÄu slika. Tim je zatim interpretirao infracrvene slike u smislu debljine oblaka. VruÄa podruÄja odgovaraju tankim oblacima, gdje je moguÄe vidjeti dublje u Jupiterovu atmosferu. Hladna podruÄja predstavljaju gustu naoblaku koja prekriva Jupiterovu atmosferu.
VaĆŸnost otkriÄa
Ovi nalazi dali su istraĆŸivaÄima tragove o energiji sustava. BuduÄi da se Jupiterovi oblaci formiraju kada se diĆŸe topliji, manje gusti zrak, istraĆŸivaÄi su otkrili da zrak koji se brzo diĆŸe unutar oblaka djeluje kao izvor energije koji ‘hrani’ atmosferu do velikih cirkumpolarnih i polarnih ciklona.
Juno je prvi put stigla u jovijanski sustav (jovijanski sustav â zajedniÄki naziv za Jupiter, njegove prstenove i mjesece) 2016. godine, pruĆŸajuÄi znanstvenicima prvi pogled na ove velike polarne ciklone, koji imaju radijus od oko 1000 kilometara. Postoji osam ovih ciklona koji se javljaju na sjevernom polu Jupitera, a pet na njegovom juĆŸnom polu. Ove su oluje prisutne veÄ od prvih snimaka prije pet godina. IstraĆŸivaÄi nisu sigurni kako su nastali ili koliko dugo kruĆŸe, ali sada znaju da je vlaĆŸna konvekcija ono ĆĄto ih odrĆŸava. IstraĆŸivaÄi su prvi put pretpostavili ovaj prijenos energije nakon ĆĄto su promatrali munje u olujama na Jupiteru.
Juno Äe nastaviti orbitira oko Jupitera do 2025. godine, pruĆŸajuÄi istraĆŸivaÄima i javnosti nove slike planeta i njegovog opseĆŸnog lunarnog sustava.
PronaÄen ultravruÄi Jupiter s moĆŸda najbrutalnijim atmosferskim uvjetima
PridruĆŸite se raspravi u naĆĄoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: