kozmos.hr
Svemir

Enceladus ima sve potrebne sastojke za život

NASA-ina svemirska letjelica Cassini snimila je ovu sliku Encelada 30. studenog 2010. godine (©NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute).
objavljeno

U velikom znanstvenom proboju, fosfor, elementarna komponenta ključna za život, pronađen je u obilju u ledenim zrncima Enceladusa, jednog od malih mjeseca Saturna, na temelju podataka prikupljenih tijekom NASA-ine misije Cassini.

Fosfor – element koji je esencijalan za život – zarobljenog u ledenim zrncima izbačenim iz Enceladusa je otkrio međunarodni istraživački tim analizirajući podatke koje je prikupila NASA-ina Cassini letjelica.

Enceladus, mali mjesec s poznatim podzemnim oceanom, redovito izbacuje vodu kroz pukotine u ledenoj kori, stvarajući izvor na svom južnom polu. Isti predstavlja značajan izvor ledenih čestica za Saturnov E prsten.

Saturnov E prsten: Kozmičko skladište

Od 2004. do 2017. godine, Cassini je više puta istraživao izvor i E prsten tijekom svoje misije. Tijekom tih ekspedicija, letjelica je otkrila da su ledena zrnca Enceladusa bogata mineralima i organskim spojevima neophodnim za život, uključujući prekursore aminokiselina.

Do sada, unatoč tome što je pronađena ključna građevna jedinica za DNK i druge biološke funkcije, fosfor je izbjegao detekciju. Element je ključan za prijenos genetskih informacija, strukturu kostiju kod sisavaca, stanične membrane, pa čak i molekule koje prenose energiju u svim životnim formama.


Frank Postberg, planetarni znanstvenik s Freie Universität Berlin, Njemačka, koji je vodio studiju, potvrdio je 14. lipnja otkriće značajnih količina fosfatnih soli u ledenim zrncima izbačenim iz izvora Enceladusa. To je prvi puta da je takvo otkriće učinjeno izvan Zemlje.

Povoljni uvjeti za život: Enceladus

Ranije analize ledenih zrnaca Enceladusa pokazale su značajne količine natrija, kalija, klora i spojeva karbonata. Oceansko podzemlje mjeseca, prema računalnim modelima umjereno alkalno, čini se da pruža uvjete pogodne za život.

Istraživači su koristili NASA-in Planetary Data System, arhivsku riznicu digitalnih podataka s NASA-inih planetarnih misija, za svoju studiju. Posebnu pažnju posvetili su podacima koje je zabilježio Cassini-jev instrument Cosmic Dust Analyzer, otkrivajući visoke koncentracije natrijevih fosfata unutar ledenih čestica.

Korak naprijed u astrobiologiji

Laboratorijski eksperimenti koautora u Europi i Japanu potvrdili su da ocean Enceladusa sadrži fosfor u 100 puta većim koncentracijama nego što je to slučaj u Zemljinim oceanima. Također su pronašli sličnu obilnost fosfata u drugim ledenim oceanskim svjetovima u vanjskom solarnom sustavu.

Christopher Glein, planetarni znanstvenik na Southwest Research Institute, istaknuo je značaj otkrića u astrobiologiji, unatoč nedostatku dokaza za život na Enceladusu ili bilo gdje izvan Zemlje.

Iako je Cassini-jeva misija završila 2017. godine, njeni prikupljeni podaci i dalje su neprocjenjivi. Inicijalno ciljajući na istraživanje Saturna, njegovih prstenova i mjeseca, misija je utjecala na više od same planetarne znanosti.

Linda Spilker, projektna znanstvenica Cassinija u NASA-inom Jet Propulsion Laboratory, istaknula je važnost otkrića fosfora i potencijala koji donosi za habitabilnost ledenih oceanskih svjetova diljem solarnog sustava.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.