kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • James Webb snimio nevjerojatno jasan Einsteinov prsten koji izgleda poput svjetlosnog kruga u svemiru
Svemir

James Webb snimio nevjerojatno jasan Einsteinov prsten koji izgleda poput svjetlosnog kruga u svemiru

Crop Einsteinov prsten. Zasluge: ESA/Webb, NASA & CSA, G. Mahler.
objavljeno

James Webb otkrio jedan od najsavršenijih Einsteinovih prstena do sada.


Zahvaljujući gotovo savršenom poravnanju dviju galaksija, svemirski teleskop James Webb uspio je zabilježiti fascinantnu pojavu poznatu kao Einsteinov prsten – svjetlosni krug nastao zbog gravitacijskog savijanja svjetlosti, predviđen još početkom 20. stoljeća.

Još davne 1919. godine, tijekom potpunog pomrčenja Sunca, prvi su put zabilježeni dokazi o gravitacijskom savijanju svjetlosti, čime je potvrđena Einsteinova opća teorija relativnosti. Taj je učinak uočen kao prividno pomicanje zvijezda blizu Sunca, jer njihova svjetlost dolazi do nas savijena gravitacijskim poljem. No, ista se pojava ne događa samo kod zvijezda – ona se može vidjeti i u puno većim razmjerima, kad jedna galaksija svojom masom savije svjetlost druge, udaljenije galaksije koja se nalazi točno iza nje. U posebnim slučajevima, kad je poravnanje gotovo savršeno, rezultat je Einsteinov prsten – kružna struktura svjetlosti koja izgleda gotovo nestvarno.

Kako je nastao ovaj Einsteinov prsten

Einsteinov Prsten snimljen Svemirskim Teleskopom James Webb. Zasluge: ESA/Webb, NASA & CSA, G. Mahler.
Einsteinov Prsten snimljen Svemirskim Teleskopom James Webb. Zasluge: ESA/Webb, NASA & CSA, G. Mahler.

Nedavna snimka koju je zabilježio James Webb prikazuje upravo takav savršen prsten. U prvom planu nalazi se eliptična galaksija, članica masivnog skupa poznatog kao SMACS J0028.2-7537. Iza nje se skriva udaljenija spiralna galaksija, slična Mliječnom putu, čija je svjetlost gravitacijski savijena u gotovo potpun krug.

Ova pojava ne samo da stvara vizualno zadivljujuću sliku, već omogućuje i uvećanje svjetlosti udaljene galaksije, čime astronomi mogu promatrati objekte koji bi inače bili predaleko ili preslabi za detekciju. Zahvaljujući ovakvim prirodnim ‘lećama’, danas imamo pristup pogledima na najstarije dijelove svemira.

Iako je još 1936. sam Einstein napisao da vjerojatno nikada nećemo moći izravno vidjeti ovakve pojave, moć suvremenih teleskopa kao što je James Webb nadmašila je i njegove pretpostavke. Danas poznajemo desetke Einsteinovih prstena, ali malo ih je toliko pravilno oblikovanih i jasno vidljivih kao ovaj.

Ova fotografija još jednom podsjeća na to koliko promatračeva pozicija u svemiru može utjecati na ono što vidi – jer s neke druge točke, ova galaksijska simetrija možda ne bi bila vidljiva. No zahvaljujući našem položaju i tehnologiji, dobili smo priliku svjedočiti još jednom zadivljujućem prizoru iz svemira. Za dodatne slike sličnih fenomena posjetite službenu stranicu “JWST Image of the Month”.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.