kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Je li rijedak atmosferski fenomen izazvao masovni nestanak struje u Španjolskoj i Portugalu
Znanost

Je li rijedak atmosferski fenomen izazvao masovni nestanak struje u Španjolskoj i Portugalu

Je li rijedak atmosferski fenomen izazvao masovni nestanak struje u Španjolskoj i Portugalu. Ilustracija država iz Svemira.
objavljeno

Je li rijedak atmosferski fenomen možda su uzrokovao najveći prekid struje u regiji u posljednjem desetljeću?

Točno u 12:30 po madridskom vremenu (11:30 u Lisabonu), Španjolska i Portugal gotovo su istodobno ostali bez električne energije. Prekid opskrbe zabilježen je i u dijelovima Francuske te na rubnim područjima povezanima s europskom mrežom, čime je pogođen velik dio jugozapadne Europe.

U samo pet sekundi španjolski je energetski sustav izgubio 60 posto proizvodnog kapaciteta – ukupno 15 gigavata. Sustav nije uspio stabilizirati odnos između potrošnje i dostupne energije, što je dovelo do automatskog isključivanja mreže. Portugalska mreža, koja je s njom usko povezana, također je doživjela potpuni kolaps.

Rezultat je bio kaos: prometna signalizacija prestala je raditi, kartična plaćanja nisu bila moguća, zračni promet bio je obustavljen, a čak su i utakmice na Madrid Openu otkazani. Vlade u Madridu i Lisabonu odmah su sazvale krizne sastanke, dok su operateri mreža pokušavali otkriti što je točno pošlo po zlu.

Uzrok bi mogao biti rijedak atmosferski fenomen

U javnosti se ubrzo pojavila spekulacija da bi uzrok mogao biti rijedak atmosferski fenomen. Portugalski mediji prenijeli su da je informaciju o mogućem uzroku prvi objavio Reuters, pozivajući se na navodnu izjavu portugalskog operatera REN. U toj izjavi navodilo se da su “ekstremne temperaturne razlike u unutrašnjosti Španjolske izazvale oscilacije na visokonaponskim vodovima (400 kV), poznate kao inducirane atmosferske vibracije”.

Prema toj verziji, vibracije su poremetile sinkronizaciju između povezanih sustava, što je pokrenulo lančanu reakciju i urušavanje cijele europske mreže. No ubrzo nakon objave, REN je opovrgnuo da je izdao bilo kakvu takvu izjavu, ostavljajući javnost u još većoj neizvjesnosti.

Dok se stručnjaci trude prikupiti sve relevantne podatke, mnogi pozivaju na oprez. Profesor Jianzhong Wu sa Sveučilišta u Cardiffu izjavio je da je “za ozbiljnu analizu potreban detaljan pristup tehničkim podacima operatera”, a pojam “inducirana atmosferska vibracija” zasad ostaje samo teorija. “Moguće je da se radi o fizičkom pomicanju vodova izazvanom brzim promjenama temperature ili lokalnim vremenskim anomalijama,” rekao je Wu. “No za konačan zaključak potrebne su dodatne provjere.”

Profesor Janusz Bialek s Imperial Collegea u Londonu slaže se da je ovakvu razinu kolapsa teško objasniti jednim uzrokom. “Prema prvim informacijama, spominje se rijedak atmosferski fenomen, no nije jasno što je to točno bilo ni kako je utjecalo na sustav,” rekao je. Istaknuo je i da do ovakvih događaja obično dolazi kada se više kvarova dogodi istovremeno – bilo zbog tehničkih grešaka, računalnih sustava, komunikacijskih problema, ljudske pogreške ili složenih interakcija između različitih kontrolnih mehanizama.

Za sada je uzrok jednog od najvećih prekida napajanja u povijesti Španjolske i Portugala i dalje nepoznat. Španjolski premijer Pedro Sánchez izjavio je da se razmatraju sve mogućnosti – uključujući i potencijalni hakerski napad.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.