kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Astronomi otkrili dvije različite vrste tajanstvenih tamnih kometa
Svemir

Astronomi otkrili dvije različite vrste tajanstvenih tamnih kometa

Umjetnička impresija Oumuamuae. Izvor: K. Meech et al. /ESO.
objavljeno

Astronomi su udvostručili poznati broj tamnih kometa—zagonetnih nebeskih tijela koja nalikuju asteroidima, ali se ponašaju poput kometa.

Nedavno objavljena studija otkriva sedam novih tamnih kometa, čime je ukupni broj narastao na 14. Još zanimljivije, ovi objekti mogu se podijeliti u dvije različite skupine prema veličini, orbiti i lokaciji unutar Sunčevog sustava.

Što su tamni kometi?

Pojam “tamni komet” odnosi se na jedinstvenu vrstu nebeskih tijela koja nemaju vidljiv rep, tipičan za komete. Ipak, njihova orbita ukazuje na suptilne ubrzanja uzrokovana isparavanjem hlapljivih tvari s njihove površine. Ovakvo neuobičajeno ponašanje prvi je put zabilježeno 2016. godine, kada su istraživači primijetili da se orbita “asteroida” 2003 RM neobično pomaknula.

“Kada vidite ovakvu perturbaciju na nebeskom tijelu, to obično znači da je riječ o kometu,” objasnio je Davide Farnocchia iz NASA-inog Laboratorija za mlazni pogon. “Međutim, nismo uspjeli otkriti nikakve znakove repa, što nas je ostavilo s neobičnim objektom koji nije u potpunosti pripadao niti jednoj kategoriji.”

Ovo zanimljivo otkriće dobilo je još veći značaj 2017. godine kada je otkriven ‘Oumuamua, prvi dokumentirani međuzvjezdani objekt u našem Sunčevom sustavu. Poput 2003 RM, ‘Oumuamua je pokazivao ponašanje koje je kombiniralo značajke asteroida i kometa, dodatno ukazujući na postojanje šire kategorije hibridnih objekata.

Dvije različite skupine tamnih kometa

Najnovija studija, koju je vodio Darryl Seligman sa Sveučilišta Michigan, rasvijetlila je raznolikost unutar ove kategorije. Analizom albeda (reflektivnosti) i orbitalnih karakteristika ovih objekata, istraživači su identificirali dvije različite skupine:

  1. Vanjski tamni kometi
    Veći objekti, promjera stotina metara ili više, smješteni su u vanjskim dijelovima Sunčevog sustava. Njihove orbite su visoko eliptične i podsjećaju na one kometa povezanih s Jupiterom, koji često potječu iz Kuiperovog pojasa.
  2. Unutarnji tamni kometi
    Manji kometi, obično promjera desetak metara, kreću se gotovo kružnim orbitama unutar unutarnjeg Sunčevog sustava. Njihova blizina Suncu i planetima poput Zemlje otvara intrigantna pitanja o njihovom sastavu i ponašanju.

Nepoznata pitanja i uloga tamnih kometa u povijesti Zemlje

Dok je otkriće novih tamnih kometa proširilo naše znanje, također je otvorilo vrata novim misterijama. Primjerice, istraživači pokušavaju otkriti sadrže li ovi objekti led i koji mehanizmi uzrokuju njihova neobična ubrzanja. Također, uloga tamnih kometa u donošenju ključnih materijala na Zemlju—što je moglo utjecati na razvoj života—izaziva veliko zanimanje.

“Tamni kometi su novi potencijalni izvor materijala potrebnih za nastanak života na Zemlji,” rekao je Seligman. “Što ih više proučavamo, to bolje možemo razumjeti njihovu ulogu u povijesti našeg planeta.”

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.