kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • BepiColombo prvim slikama otkrio fascinantne značajke Merkura
Svemir

BepiColombo prvim slikama otkrio fascinantne značajke Merkura

objavljeno

Nakon što uđe u orbitu, letjelica će istražiti površinu Merkura, potražiti ledene naslage, utvrditi strukturu planeta i svojstva njegove magnetosfere i egzosfere.

Sonda BepiColombo uspješno je završila prvi gravitacijski manevar u blizini svog cilja, leteći na minimalnoj udaljenosti od 199 kilometara od Merkura. Svemirska letjelica je tijekom leta primila brojne snimke površine planeta i druge znanstvene podatke. Prva serija rijetkih Merkurovih slika već je objavljena.

ESA -in BepiColombo poslao je svoje prve slike Merkura

Prethodne misije istraživanja Merkura

BepiColombo je treća međuplanetarna misija za istraživanje Merkura. Do sada su samo dvije svemirske letjelice posjetile planet-Mariner 10 sredinom 1970-ih, koji je izvršio samo tri leta u blizini planeta, te Messenger, koji je nakon nekoliko letova 2011. ušao u orbitu i proučavao ga četiri godine. Misija BepiColombo, koju su razvili stručnjaci Europske svemirske agencije (ESA) i Japanske agencije za istraživanje svemirskog svemira (JAXA), osmišljena je tako da ispuni neke podatke koji nedostaju o Merkuru.

Uređaji misije BepiColombo: modul leta, europska orbitalna sonda MPO, štit od sunca, japanska magnetosferska sonda MMO.Izvori: ESA

Lansiranje

Lansiran je u listopadu 2018. godine, kada su u svemir krenuli europski MPO (Mercury Planetary Orbiter), japanski MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter) i modul leta MTM koji će isporučiti uređaje na planet.

https://kozmos.hr/mozemo-li-poredati-planete-suncevog-sustava-izmedu-zemlje-i-mjeseca/

Glavni ciljevi

Nakon dolaska na planet, letjelica će istražiti njezinu površinu, potražiti ledene naslage, utvrditi strukturu planeta i svojstva njegove magnetosfere i egzosfere.

Gravitacijski manevri

Tri godine “BepiColombo” je izveo niz gravitacijskih pomaka u blizini Zemlje i Venere, a 1. listopada 2021. vozilo je izvelo prvi gravitacijski manevar u blizini Merkura, našavši se na minimalnoj udaljenosti od 199 kilometara od površine planeta.

Nove slike Merkura prikazuju neke od poznatih kratera na planeti.Izvori: ESA/JAXA/BepiColombo

Dobivene slike i podaci

Tijekom leta, znanstveni instrumenti prikupljali su podatke o planetu, ali je istraživanje provedeno samo s udaljenosti od oko tisuću kilometara od Merkura otkad je let prešao preko noćne strane planeta. Dobiveni okviri prikazuju kratere i ravnice planeta, kao i elemente uređaja, na primjer, antene.

Kada će započeti znanstveni program?

Glavni znanstveni program započet će početkom 2026. i trajat će godinu dana. Do tog trenutka svemirska letjelica morat će izvršiti još pet letova pored planeta, a u prosincu 2025. godine sonde će ući u radne polarne orbite.

Još jedna slika Merkura iz BepiColomba s označenim regijama na površini planeta.Izvori: ESA/JAXA/BepiColombo

Instrumenti/Uređaji

BepiColombo se sastoji od tri uređaja – orbitalnog modula MTM (Mercury Transfer Module) i MPO (Mercury Planetary Orbiter), koji su stvorili europski inženjeri, te drugog MMO (Mercury Magnetospheric Orbiter) orbitalnog modula, koji su stvorili stručnjaci iz Japana.

Nekoliko misija odjednom

Modul leta s četiri ionska motora odgovoran je za let na planet, a druge dvije sonde, koje će se po dolasku odvojiti i ući u dvije različite polarne orbite, provest će znanstvena istraživanja. Misije vozila također su različite – MPO će istraživati površinu planeta, a MMO će se koncentrirati na proučavanje njegova magnetskog polja i magnetosfere.

Dio svemirske letjelice i Merkur u pozadini.Izvori: ESA/JAXA/BepiColombo

Misija Messenger

Iako je Messenger već imao slične instrumente za istraživanje, ova sonda je letjela u vrlo izduženoj orbiti i približila se površini Merkura samo u području Sjevernog pola. Stoga je Messenger mjerio kemijski sastav površine samo u blizini sjevernog pola.

Po čemu je misija BepiColomba drugačija i bolja?

BepiColombova orbita također će biti eliptična, ali ne toliko izdužena, a njezina najbliža točka površini bit će na ekvatoru. Stoga će po prvi put naš gama spektrometar moći jasno vidjeti blizinu južnog pola i južne hemisfere u cjelini. Odnosno, moći ćemo dobiti iste podatke za južnu hemisferu koje je Messenger primio za sjevernu, te djelomično provjeriti podatke Messengera.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr

Izvori:

ESA. (n.d.). BepiColombo’s first views of Mercury.
 ESA. (n.d.). Sights and sounds of a venus flyby. Ю
• Malik, T. (2021, October 2). Mercury looks stunning in this 1st flyby photo from Europe and Japan’s Bepicolombo Mission. Space.com.
• Suliman, A. (2021, October 2). European spacecraft reveals rare images of Mercury’s craters after a ‘flawless’ flyby. The Washington Post.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.