Prošli tjedan je objavljeno kako su znanstvenici proučavili prethodno dobivene podatke iz Curiosity rovera, te ustanovili prisutnost određenog udjela organskih soli na Marsu.
Teorija da je na Marsu nekada postojala neka vrsta organskog života postala dosta čvrsto ukorijenjena u znanstvenoj zajednici. No, ova teorija svake godine dobiva nove semantičke slojeve koji nam ne dopuštaju da kažemo jasno da li je teorija istinita ili ne.
Iz tog razloga su razni timovi astrofizičara iz NASA-e fokusirani na identificiranje važnih komponenti kao što je organska sol. Ovakvi spojevi potrebni su nam kako bi mogli potvrditi nekadašnje postojanje života, ili čak manje vjerojatnije, sadašnje postojanje života na Crvenom planetu.
Prošli tjedan je javno objavljeno kako je jedan tim iz NASA-e pročavao prethodno dobivene podatke od Curiosity rovera, te ustanovio prisutnost određenog udjela organskih soli na Marsu. Ovaj obećavajući pronalazak predstavlja važnu smjernicu ka tome gdje trebamo tražiti dokaze kako bi potvrdili naseljivost Marsa, bilo prošlu ili sadašnju.
Slika površine Marsa koju je snimio rover Curiosity 19. svibnja.
Izvor: NASA / JPL-Caltech pic.twitter.com/bEmhxY0htO— Kozmos.hr (@KozmosHr) May 26, 2021
Pronađene soli nastale su od organskih spojeva prethodno pronađenih na Marsu od strane rovera Curiosity. Znanstvenici vjeruju kako organski spojevi i soli nastaju pod utjecajem geoloških ili bioloških aktivnosti.
Ove informacije su prilično indirektne. Uređaj SAM koji je otkrio spojeve zagrijava kamenje i tlo, dok oni ne počnu emitirati jednostavne plinove. Analiza tih plinova ukazala je na inicijalnu strukturu uzoraka.
https://kozmos.hr/nasa-je-slucajno-posijala-zivot-na-marsu-tvrde-znanstvenici/
Problem kod dokazivanja organskih ostataka na Marsu je taj što je planet milijardama godinama suh i hladan, te je za to vrijeme bio izložen radijaciji, koja pak razgrađuje organske spojeve. Znanstvenici koji rade na Curiosityu pokušavaju riješiti ovu zagonetku sa malo informacija koje su im na raspolaganju na Marsovskoj površini.