Solarni orbiter ne samo da je uslikao 8 nevjerojatnih fotografija SunÄeve povrĹĄine, nego je i otkrio do sada nepoznate detalje nazvane “logorske vatrice”.
Fotografije koje je uslikala svemirska sonda, otkrile su da se na Suncu dogaÄaju mini-erupcije, opisane kao “logorske vatrice”
Na udaljenosti od 77 milijuna kilometara od povrĹĄine zvijezde, ESA-in Solarni orbiter uslikao je prve fotografije Sunca. Ovo je najbliĹže ĹĄto je neka kamera priĹĄla naĹĄoj zvijezdi. Ove nevjerojatne fotografije otkrile su SunÄevu povrĹĄinu na tako detaljan naÄin da je to do sada bilo nezamislivo. Planirano je da Solarni orbiter doÄe na blizinu od 42 milijuna kilometara od Sunca, ĹĄto je gotovo Äetvrtina udaljenosti izmeĹžu Sunca i Zemlje.
Solarni orbiter je rezultat meÄunarodne suradnje izmeÄu ESA-e i NASA-e na prouÄavanju Sunca. Lansiran je 9. veljaÄe 2020, te je zavrĹĄio svoje prvo primaknuÄe Suncu sredinom lipnja.
“Ove nevjerojatne fotografije Sunca najbliĹže ikada snimljene”, izjavio je Holly Gilbert, znanstvenik koji radi na misiji iz NASA-inog Goddard Space Center.
“Fotografije Äe pomoÄi znanstvenicima u prouÄavanju razliÄitih slojeva SunÄeve atmosfere, ĹĄto je vrlo vaĹžno kako bismo razumjeli kako se “svemirsko vrijeme” ponaĹĄa u blizini Zemlje, te kroz ostatak SunÄevog sustava”.
“Nismo oÄekivali da Äe ovakvi rezultati stiÄi tako brzo. Ovo je odliÄan poÄetak djelovanja Solarnog orbitera”, dodao je Daniel MĂźeller iz ESA-e.
Kako je otkrila ESA, letjelica trenutaÄno radi manevar oko Venere, ali Äe se naposlijetku ponovno okrenuti promatranju Sunca, kojem Äe priÄi joĹĄ i bliĹže, te Äe biti u moguÄnosti uslikati joĹĄ detaljnije fotografije.
Dostizanje ovog dijela misije nije bio jednostavan zadatak.
Pandemija koronavirusa prisilila je kontrolu misije u Operacijskom centru ESA-e (ESOC) u Darmstadtu u NjemaÄkoj da bude izvan pogona viĹĄe od tjedan dana.
Za vrijeme faze puĹĄtanja u pogon( period kada je testiran svaki intrument), osoblje ESOC-a bilo je reducirano samo na hladni pogon, dok su svi bitniji zaposlenici, inĹženjeri i znanstvenici radili od kuÄe.
UnatoÄ problematiÄnoj situaciji, ekipa ESOC-a se uspjela prilagoditi, te su se Äak i pripremili za susret izmeÄu sonde i repa kometa ATLAS, koji se dogodio u lipnju.
https://kozmos.hr/sunce-u-2020-projekcija-godisnje-aktivnosti-nase-zvijezde/
Solarni orbiter opremljen je sa ĹĄest intrumenata za fotografiranje, pri kojem je svaki od njih zaduĹžen za snimanje odreÄenog dijela naĹĄe zvijezde.
Prve fotografije su sluĹžile kako bi se potvrdilo da svi instrumenti rade ispravno, tako da znanstvenici nisu oÄekivali nova senzacionalna otkriÄa. No, orbiter ih je iznenadio, jer su podaci poslani sa instrumenata za ultraljubiÄasto snimanje( EUI) pokazali karakteristike Sunca koje su do sada bile nepoznate.
Solarne “logorske vatrice”
“Logorske vatrice su manji roÄaci solarnih baklji koje moĹžemo promatrati sa Zemlje, milijun ili bilijun puta manji”, izjavio je glavni istraĹživaÄ David Berghmans, astrofiziÄar sa Belgijskog kraljevskog observatorija u Bruxellesu.
“Sunce se na prvu moĹžda Äini relativno mirno, no kada ga se poÄne promatrati detaljnije, moguÄe je primjetiti ovakve pojave gdje god da se pogleda”
JoĹĄ uvijek nije potpuno jasno ĹĄto su toÄno navedene “logorske vatrice”, ni kako one korespondiraju sa ostali solarnim pojavama koje promatrane u prethodnim misijama.
Jedno od moguÄi objaĹĄnjenja jest da su to mini eksplozije: u teoriji, sitne “iskrice” koje pomaĹžu u zagrijavanju vanjske SunÄeve atmosfere na temperatutu 300 puta veÄu od SunÄeve povrĹĄine.
“Logorske vatice su gotovo beznaÄajne kada nastupaju samostalno, no kada se njihov zajedniÄki uÄinak zbroji, mogle bi davati presudan doprinos zagrijavanju SunÄeve korone( SunÄevog vanjskog sloja)”, otkrio je FrĂŠdĂŠric Auchère sa Instituta sa svemirsku astrofiziku (Institut dâAstrophysique Spatiale (IAS).
Kako bi mogli potvrditi ove navode, znanstvenici su potrebna preciznija mjerenja temperatura ovih “logorskih vatrica”, te je na sreÄu Solarni orbiter opremljen sa upravo takvim insturmentom naziva SPICE(Spectral Imaging of the Coronal Environment).
Fotografije Solarnog orbitera koje su snimili ostali instrumenti takoÄer su se pokazali obeÄavajuÄima. Primjerice, instrument za heliosfersko snimanje,SoloHI( Solar and Heliospheric Imager) otkrio je tzv. “zodijakalno svjetlo”( sunÄevu svjetlost koja se reflektira od meÄuplanetarne praĹĄine), svjetlost koja je toliko priguĹĄena, da je Sunce jednostavno nadjaÄa. Da bi ovo mogao istraĹžiti, SoloHI je trebao reducirati sunÄevu svjetlost na jedan trilijun od njegove originalne jaÄine.
Testovi PHI instrumenata( Polar and Helioseismic Imager) bili su takoÄer uspjeĹĄni. PHI je mapirao solarna magnetska polja, sa specijalnim fokusom na polove. U kasnijem dijelu misije, kada se Solarni orbit postepeno naginje do orbite od 24 stupnja iznad ravnine planeta, ovaj instrument Äe imati svojih “pet minuta slave”, te Äe prikupiti do sada neviÄene podatke o SunÄevim polovima.