kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Arheolozi otkrili tajnu grobnicu koja bi mogla otkriti davno izgubljene tajne Egipta
Znanost

Arheolozi otkrili tajnu grobnicu koja bi mogla otkriti davno izgubljene tajne Egipta

Portret antičkog egipatskog kipa u pogrebnom hramu kraljice Hatšepsut (18. dinastija) u Deir el-Bahriju, Luksor, Egipat. Zasluge: Kozmos.
objavljeno

Arheolozi su u Luksoru, Egiptu, otkrili pravo blago drevnih artefakata koji bi mogli promijeniti naše razumijevanje života i rituala iz vremena kraljice Hatšepsut. Ova izvanredna otkrića, zakopana ispod slojeva vremena, uključuju grobnice, pogrebne jame i ostatke hrama starih čak 3.600 godina.

Zaklada Zahi Hawass za antikvitete i baštinu, u suradnji s Vrhovnim vijećem za antikvitete Egipta, započela je iskopavanja u rujnu 2022. godine u blizini pogrebnog hrama kraljice Hatšepsut. Ovo mjesto, smješteno na zapadnoj obali Nila, već je donijelo niz artefakata koji pružaju uvid u život kod Luksora oko 1500. godine pr. Kr.

Među pronađenim predmetima su brončani novčići, pogrebne maske, krilati skarabeji, amuleti i čak dječje igračke od gline. Neki novčići s likom Aleksandra Velikog datiraju iz razdoblja od 367. do 283. godine pr. Kr., otkrivajući dragocjene informacije o egipatskim vezama s drugim civilizacijama. Iako su pljačkaši stoljećima ranije odnijeli najvrjednije predmete iz grobnica, tim je otkrio stolove za prinose, oružje poput lukova za strijelce te druge predmete koji svjedoče o kulturnim običajima.

Nova otkrića u hramu kraljice Hatšepsut

Tim arheologa identificirao je grobnice isklesane u stijeni iz Srednjeg kraljevstva (1938.-1630. pr. Kr.) i pogrebne jame iz 17. dinastije (1580.-1550. pr. Kr.). U jednoj od tih jama pronađeni su drveni lijesovi i ostaci djeteta, što pruža rijedak uvid u tadašnje pogrebne običaje.

Jedna značajna grobnica pripadala je Džehuti-Mesu, nadzorniku palače kraljice Teti Šeri. Iako je opljačkana davno, njeni natpisi datiraju iz devete godine vladavine kralja Ahmoza I, oko 1550.-1525. pr. Kr., potvrđujući povijesnu važnost grobnice.

Dodajući novo poglavlje bogatoj povijesti ovog nalazišta, tim je otkrio dio ptolemejske nekropole u Asasifu, sagrađene od blatnih opeka iznad ostataka hrama kraljice Hatšepsut. Iako je veći dio nekropole otkriven ranije, do sada nije bio detaljno dokumentiran.

U studenom 2024. godine, samo godinu dana prije ovog otkrića, arheolozi su pronašli 11 zapečaćenih ukopa u obližnjoj grobnici iz razdoblja Srednjeg kraljevstva. U grobovima su se nalazili kosturi muškaraca, žena i djece, a služili su kao obiteljska grobnica koja je bila u uporabi tijekom više generacija, od 12. do 13. dinastije. Jedinstveni komadi nakita ukazuju na to da su pokopani pripadali visokorangiranim obiteljima tog razdoblja.

Ova otkrića kontinuirano otkrivaju neizmjerno kulturno i povijesno bogatstvo koje leži zakopano ispod pijeska Luksora. Od života kraljevskih službenika do jednostavnih dječjih igračaka, pronađeni artefakti pružaju rijedak uvid u svakodnevicu drevnog Egipta i vraćaju u život njegovu slavnu prošlost.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.