kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Znanstvenici iz CERNA postigli povijesno kvantno sprezanje na neviđenim razinam
Znanost

Znanstvenici iz CERNA postigli povijesno kvantno sprezanje na neviđenim razinam

objavljeno

U revolucionarnom eksperimentu, najteže čestice u svemiru, vršni kvarkovi, pokazali su kvantno sprezanje na energetskim razinama znatno višim od prethodnih eksperimenata, pomičući granice fizike.


Novo doba u fizici čestica! U središtu CERN-ovog Velikog hadronskog sudarača (LHC) zabilježen je neviđeni događaj kvantnog sprežanja, postavljajući novi standard u fizici čestica. Istraživači su potvrdili da su vršni kvarkovi sposobni za kvantno sprezanje na energetskim razinama znatno višim od onih postignutih u prethodnim eksperimentima. Ovo revolucionarno otkriće pruža nove uvide u prirodu kvantne mehanike i otvara mogućnosti za otkrivanje fizike izvan trenutnog Standardnog modela.

Kvantni skok u energetskim razinama

Veliki hadronski sudarač, najmoćniji akcelerator čestica na svijetu, ponovno je pomaknuo granice znanstvenog razumijevanja. Prošle godine, CERN-ov ATLAS eksperiment prvi je otkrio kvantno sprezanje između vršnih kvarkova, ali su nalazi sada potvrđeni i od strane eksperimenta Kompaktni mionski solenoid (CMS). Oba eksperimenta neovisno su izvijestila o sprezanju spina s većom statističkom značajnošću od pet standardnih devijacija, što u fizici isključuje slučajnost.

Ovo sprezanje opaženo je na energetskim razinama koje su 12 redova veličine veće od onih korištenih u tradicionalnim eksperimentima kvantnog sprežanja. Ovaj golemi skok pruža istraživačima priliku da dublje istraže tajne kvantnih fenomena.

“Potvrda kvantnog sprežanja u sustavu masivnom i energičnom poput vršnih kvarkova je izvanredna,” izjavio je Andreas Hoecker, glasnogovornik ATLAS eksperimenta. “Otvara put novim istraživanjima prirode kvantne mehanike na neviđenim razinama energije, proširujući potencijal za otkrića u fizici čestica.”

Što je kvantno sprezanje?

Kvantno sprezanje događa se kada dvije ili više čestica postanu povezane tako da stanje jedne odmah utječe na stanje druge, bez obzira na udaljenost između njih. Ovo stanje sprezanja nije pod utjecajem udaljenosti – bilo da su čestice nekoliko metara udaljene ili na suprotnim krajevima svemira, promjena jedne čestice odmah se odražava na drugu. No, važno je napomenuti da se nikakva informacija ne prenosi između čestica, čime se poštuju osnovna ograničenja brzine svjetlosti.

Sprezanje je dugo fasciniralo znanstvenike zbog svoje naizgled paradoksalne prirode, izazivajući naše razumijevanje uzročnosti i temeljnih zakona fizike. Krhkost kvantnog stanja čini ga teško promatrivim, a dosadašnji eksperimenti bili su ograničeni na mnogo niže razine energije.

Jedinstvena uloga vršnih kvarkova

Vršni kvarkovi su jedna od šest vrsta kvarkova, a ističu se svojom izuzetnom masom, koja je otprilike 183 puta veća od mase protona.  Oni su najteža poznata elementarna čestica, s masom od približno 173 GeV/c². Međutim, njihova nestabilnost čini ih izazovnim za proučavanje. Vršni kvarkovi se raspadaju u oko 5×10⁻²⁵ sekundi, što je iznimno kratko, pa istraživači mogu promatrati samo čestice u koje se raspadaju.

Unatoč njihovom kratkotrajnom postojanju, vršni kvarkovi pružaju ključne uvide u Standardni model fizike čestica. U ovom slučaju, CMS eksperiment proučavao je parove vršnih kvarkova generirane na vrlo visokim momentima, potvrđujući da je kvantno sprezanje opstalo čak i na ovim ekstremnim razinama energije. Ovaj nalaz podržava robusnost kvantne mehanike, čak i u uvjetima visokih energija proizvedenih sudarima čestica.

Nova era za fiziku čestica

Patricia McBride, glasnogovornica CMS eksperimenta, naglasila je važnost ovog proboja. “Promatrajući kvantno sprezanje na ovako ekstremnim energetskim razinama, možemo pomaknuti granice Standardnog modela i istraživati novu fiziku. Ovi rezultati mogu otvoriti vrata fenomenima koje još nismo razumjeli ili čak ni promatrali.”

Ovo otkriće u CERN-u označava važan trenutak za fizičare koji žele testirati granice kvantne mehanike. Sposobnost opažanja sprezanja u tako visokim energetskim sustavima donosi uzbudljive mogućnosti za proučavanje temeljnih pravila koja upravljaju našim svemirom. Još važnije, ovo postavlja temelje za buduće eksperimente koji bi mogli otkriti novu fiziku izvan trenutačnog razumijevanja, potencijalno dovodeći do revolucionarnih otkrića o samoj tkanini stvarnosti.

Pogled unaprijed: Što ovo znači za znanost?

Implikacije ovog istraživanja su duboke. Kvantno sprezanje na ekstremnim razinama energije moglo bi rasvijetliti ključna pitanja u fizici čestica, posebno o temeljnim silama i interakcijama koje su oblikovale svemir nakon Velikog praska. Dok se trenutne kvantne tehnologije fokusiraju na sustave s nižim energetskim razinama, dublje razumijevanje sprezanja na ovim visokim razinama energije moglo bi otvoriti put budućim inovacijama u kvantnom računalstvu i komunikaciji, iako ovo ostaje spekulativan, ali uzbudljiv teren.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.