Dok veÄinu paĹžnje posveÄujemo Jupiterovim mjesecima s oceanima zbog njihove moguÄe naseljivosti, Io, vulkanski buntovnik meÄu Jupiterovim satelitima, definitivno se izdvaja. Njegova jedinstvenost u solarnom sustavu postala je joĹĄ oÄitija nakon ĹĄto je NASA-ina svemirska sonda Juno zabiljeĹžila nove prizore ovog vulkanskog mjeseca tijekom svojeg dosad najbliĹžeg preleta.
Io je treÄi po veliÄini mjesec Jupitera i Äetvrti najveÄi u cijelom solarnom sustavu, Äak veÄi i od naĹĄeg Mjeseca. Karakterizira ga najveÄa gustoÄa i najjaÄa gravitacija svih poznatih mjeseci, dok istovremeno posjeduje najmanje vode od svih objekata u solarnom sustavu.
Iako su ove osobine same po sebi zanimljive, prava fascinacija Io-om proizlazi iz njegove iznimne vulkanske aktivnosti. Ovaj satelit je najaktivniji geoloĹĄki objekt u solarnom sustavu s preko 400 aktivnih vulkana i obiljem lave koja se iz njih izlijeva.
Nove fotke Io-a
Tijekom najbliĹžeg preleta 15. listopada, Juno je svojim instrumentom JunoCam zabiljeĹžio nove slike Io-a s udaljenosti manje od 12.000 km. ZahvaljujuÄi zalaganju entuzijastiÄnih graÄanskih znanstvenika, te su slike obradjene i podijeljene s javnoĹĄÄu, Äime smo dobili najdetaljnije slike Io-a od zavrĹĄetka Galileove misije prije dvadeset godina.
MoĹžemo biti zahvalni NASA-inom strateĹĄkom planiranju za ovakve impresivne snimke. Kada su osmiĹĄljavali misiju Juno, ukljuÄili su JunoCam, koji je, osim ĹĄto pruĹža kontekst za druge znanstvene instrumente na sondi, namijenjen interakciji s javnoĹĄÄu te omoguÄuje graÄanskim znanstvenicima i entuzijastima obradu snimljenih fotografija.
Io-ova vulkanska aktivnos
Io-ova vulkanska aktivnost neprestano mijenja i oblikuje njegovu povrĹĄinu, koja odraĹžava nemir, nepogodnost i surovost. Lava koja prekriva Io prisjeÄa nas na ranu povijest solarnog sustava kada su Zemlja i druga nebeska tijela bili prekriveni oceanima lave. Sumporne ravnice Io-a neizbjeĹžno izazivaju usporedbe s paklenim krajolicima.
Tijekom godina, razne svemirske misije zabiljeĹžile su spektakularne erupcije na Io-u, neke Äak doseĹžuÄi visine do 400 km.
No, Juno nije gotov s Io-om. U narednim mjesecima, planira se joĹĄ dva preleta â svaki bliĹže od prethodnog. Posebno se oÄekuje spektakularni prelet 24. veljaÄe, kada Äe se Juno pribliĹžiti na samo 1.500 km od mjeseca. Iako je Junova primarna misija prouÄavanje Jupitera, ovaj bliski susret s Io-om bit Äe jedan od vrhunaca cijele misije.
Nema potrebe posebno oznaÄavati ovaj datum na kalendaru. Bit Äe gotovo nemoguÄe ne naiÄi na ove slike prilikom pretraĹživanja interneta.
PridruĹžite se raspravi u naĹĄoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram ât.me/kozmoshr