Istraživači Sveučilišta Lund otkrili su rijedak metal u atmosferi egzoplaneta po prvi puta, zahvaljujući revolucionarnoj novoj metodi za analizu dalekih nebeskih tijela.
Terbij: Bezprecedentno otkriće u atmosferi KELT-9 b
Najtopliji egzoplanet u galaksiji, KELT-9 b, koji se nalazi 670 svjetlosnih godina od Zemlje, dugo je fascinirao astronome otkako je otkriven 2016. godine. Sa prosječnom temperaturom nevjerojatnih 4.000 stupnjeva Celzija, najnovija studija u časopisu Astronomy & Astrophysics otkriva nove uvide u atmosferu ovog vrelog neobičnog tijela.
Predstavljena revolucionarna analitička metoda
Tim Sveučilišta Lund razvio je novu metodu koja omogućava dobivanje detaljnijih informacija o egzoplanetima. “Otkrili smo sedam elemenata, uključujući terbij, koja nikada prije nije pronađen u atmosferi nijednog egzoplaneta”, kaže Nicholas Borsato, doktorand iz astrofizike na Sveučilištu Lund.
Terbij: rijedak zemaljski metal
Terbij, rijedak zemaljski metal koji pripada skupini lantanoida, prvi je put otkrio švedski kemičar Carl Gustaf Mosander 1843. godine. Metal je iznimno rijedak u prirodi, a 99% svjetske proizvodnje odvija se u rudarskom okrugu Bayan Obo u unutarnjoj Mongoliji.
Terbij i implikacije za istraživanje egzoplaneta
Istraživači obično otkrivaju egzoplanete mjereći sjaj zvijezda, koji se smanjuje kada egzoplanet prolazi ispred zvijezde. Nova metoda omogućila je istraživačima da izdvoje dominantne signale u atmosferi KELT-9 b, omogućujući dublje istraživanje atmosfera drugih egzoplaneta. Borsato objašnjava: “Saznavanje više o težim elementima pomaže nam odrediti dob egzoplaneta i način na koji su nastali.”
Napredak u potrazi za Zemljom 2.0
Otkrivanje teških elemenata u atmosferama ultratoplih egzoplaneta predstavlja korak prema razumijevanju planetarnih atmosfera. “Što bolje upoznajemo ove planete, veću šansu imamo za pronalaženje Zemlje 2.0 u budućnosti”, zaključuje Borsato.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr