kozmos.hr
Svemir

Potvrđen egzoplanet u formaciji, evo i fotografija

Fotografija egzoplaneta u formiranju. Zasluge: Iain Hammond, Sveučilište Monash koristeći podatke iz ESO VLT
objavljeno

Studija koju je predvodila skupina astronoma sa Sveučilišta Monash objavila je nove snimke u bliskom infracrvenom području svemirskog sustava HD 169142, što je omogućilo potvrdu postojanja proto-planeta koji se formira u sustavu.

Istraživački tim koristio je podatke s Very Large Telescope (VLT) Europskog južnog opservatorija u Čileu o zvijezdi udaljenoj preko 350 svjetlosnih godina okruženoj protoplanetarnim diskom.

Vrući (proto)planet

“Očekujemo da su planeti vrući tijekom svojeg nastanka, a teleskop je promatrao HD 169142 u bliskom infracrvenom području kako bi tražio potpise formiranja planeta oko zvijezde,” rekao je vodeći autor studije, doktorand Iain Hammond sa Sveučilišta Monash, Škola fizike i astronomije.

Slike snimljene instrumentom SPHERE na VLT-u otkrivaju kompaktni izvor koji se kreće tijekom četiri godine (2015-2019). “Uspješno smo detektirali proto-planet na udaljenosti od otprilike 37 au (nešto dalje od orbite Neptuna) od zvijezde u sva četiri promatranja, a on kruži oko svoje domaćinske zvijezde brzinom koju definira Keplerov treći zakon.”


“To predstavlja potvrdu prethodnih promatranja objavljenih u radu Gratton i sur. (2019) koji su naveli preliminarnu detekciju proto-planeta.” Nova studija potvrđuje ovu hipotezu kroz ponovnu analizu podataka korištenih u njihovom radu, kao i uključivanje novih promatranja bolje kvalitete.

Samo su dva druga egzoplaneta bila snimljena tijekom formiranja: PDS 70 b i c, koji oboje kruže oko zvijezde PDS 70. Ovo najnovije otkriće proto-planeta HD 169142 b povećava taj broj na tri.

Istraživači su također otkrili da je planet iskopao jaz u disku (prstenu) dok je privlačio materijal iz diska.

Spiralni, kozmički krak

“U bliskom infracrvenom području možemo vidjeti spiralni krak koji uzbuđuje disk zbog planeta, što snažno sugerira da drugi protoplanetarni diskovi koji sadrže slične spirale mogu skrivati još neotkrivene planete,” rekao je Iain.

Spektar sugerira da se oko planeta nalazi velika količina prašine koja reflektira zvjezdano svjetlo. To se očekuje ako je planet zarobljen u značajnoj količini prašine koju je akumulirao iz diska.

“Ovaj planet također predstavlja uzbudljivu metu za nedavno lansirani svemirski teleskop James Webb.” Visoka osjetljivost JWST-a omogućit će istraživačima detekciju vruće prašine koja okružuje planet. Očekuje se da će materijal poprimiti oblik cirkumplanetarnog diska (diska oko samog planeta) koji bi mogao formirati male satelite, poput mjeseca. Ovo novo otkriće dokazalo je da je moguće izravno snimiti takve planete u nastajanju čak i kada su potpuno zatrpane prašinom.

Najnovija studija objavljena je u Mjesečnim obavijestima Kraljevskog astronomskog društva (MNRAS).

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.