Lansiranje svemirskog teleskopa Hubble, označilo je početak slavnog doba fotografije i istraživanja svemira koje traje još i danas. S vremenom je Hubble u nekoliko navrata nadograđivan i unapređivan u skladu s najnovijim tehnologijama. Do danas je Hubble poslao oko 750.000 prekrasnih fotografija, koje su nam omogućile prikaz svemira kao nikada do sada.
Sam teleskop nazvan je po američkom astronomu Edwinu Hubbleu, koji je najzaslušniji za teorije o širenju svemira. Hubble je lansiran 1990. godine, te se procjenjuje da će teleskop biti u operativnom stanju do 2026. godine. Planirani zamjenski teleskop je James Web, kojeg se planira lanisrati u 2021. godini
U nastavku pogledajte prekrasnu galeriju Hubbleovih fotografija galaksija i maglica:
Nevjerojatna skupina galaksija u interakciji nazvana Arp 273.Izvor: NASA, ESA i Hubble Heritage Team (STScI / AURA)
Zvijezdotvorni stup plina i prašine maglice Stošca. Izvor: NASA, H. Ford (JHU), G. Illingworth (UCSC / LO)Ocean plinova vodika, kisika i sumpora unutar M17. Izvor: NASA, ESA i J. Hester (ASU)
Maglica NGC 6302 koja je nekada bila umiruća zvijezda mase pet puta veće od mase Sunca.Izvor: NASA, ESA i Hubble SM4 ERO tim
Hubbleova slika zapanjujuće maglice Orion koja se nalazi 1500 svjetlosnih godina od Zemlje.Izvor: NASA, ESA, M. Robberto (Znanstveni institut za svemirski teleskop / ESA) i projektni tim Hubble Space Telescope Orion riznice KEYWORDS
Ova Hubbleova slika prikazuje svjetlost koja se širi oko V838 Monocerotis, zvijezde smještene 20 000 svjetlosnih godina od Zemlje.Izvor: NASA i tim za baštinu Hubblea (AURA / STScI)
HBC 672, zvijezda nalik Suncu okružena prašinom, stijenom i ledom.Izvor: NASA, ESA i STScIZapanjujuća nakupina zvijezda Abell 370. Izvor: NASA, ESA i J. Lotz i HFF tim (STScI)
Približno infracrveni prikaz 30 Dorada, poznatijeg kao maglica Tarantula.Izvor: NASA, ESA i E. Sabbi (STScI)
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na
Facebooku
i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem
Telegram kanalu.
Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na
Google Vijestima.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamteći vaše postavke i preferencije. Pritiskom na "Prihvati" pristajete na upotrebu SVIH kolačića.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva tijekom korištenja web stranice. Od toga se kolačići koji su kategorizirani po potrebi pohranjuju u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web mjesta. Također koristimo kolačiće treće strane koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovu web stranicu. Ovi će se kolačići pohraniti u vaš preglednik samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost povući privolu za spremanje ovih kolačića. Isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Potrebni kolačići nužni su za pravilno funkcioniranje web stranice. Ova kategorija uključuje samo kolačiće koji osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web mjesta. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.
Svi kolačići koji možda nisu osobito potrebni za funkcioniranje web stranice i koji se posebno koriste za prikupljanje osobnih podataka korisnika putem analitike, oglasa i drugog ugrađenog sadržaj. Za korištenje ovih kolačića potreban je vaš pristanak.