kozmos.hr
Astronomija

Znanstvenici su možda pronašli najbolji dokaz da je Mars imao golem ocean

Ilustracija koja prikazuje kako bi Mars izgledao da je prekriven vodom. Izvor: ESO/M. Kornmesser/N. Risinger.
objavljeno

Revolucionarna otkrića kineskog rovera Zhurong donose možda najjači dokaz do sada da je Mars nekada bio prekriven golemim oceanom. Analizom radarskih podataka znanstvenici su otkrili formacije nalik obalama, što upućuje na to da su nekadašnji valovi oblikovali površinu Crvenog planeta—baš kao na Zemlji.

Izgubljeni ocean na Marsu?

Otkriće dolazi iz Utopia Planitia, ogromnog udarnog bazena širine preko 3.400 kilometara. Već se ranije sumnjalo da je ova regija sadržavala velike količine vode, ali sada su novi radarski podaci otkrili sedimentne slojeve koji jako nalikuju plažnim naslagama.

Asistent profesor geologije na Penn State sveučilištu, Benjamin Cardenas, objasnio je značaj ovih podataka:

“Pronalazimo mjesta na Marsu koja izgledaju kao drevne plaže i riječne delte,” rekao je Cardenas. “Našli smo dokaze o vjetru, valovima i pijesku—prava plaža za odmor.”

Geofizičar Michael Manga sa Sveučilišta u Kaliforniji, Berkeley, naglasio je da ovi nalazi imaju duboke implikacije:

“Najuzbudljivije mi je bilo pogledati ispod površine na mjestu gdje mislimo da je nekada bio ocean i vidjeti ono što smatramo plažnim naslagama.”

Ovo bi moglo biti ključno za potragu za životom

Otkriće mogućih drevnih obala dodatno potvrđuje ideju da je Mars imao dinamičan vodeni sustav s rijekama, plimom i jezerima. Budući da su prvi oblici života na Zemlji nastali u plitkim obalnim vodama, ovo su potencijalno ključna mjesta za potragu za fosiliziranim mikrobima.

“Kada gledamo gdje se prvi život na Zemlji razvio, to je bilo na spoju oceana i kopna,” rekao je Cardenas. “Ovo nam daje sliku drevnih okoliša koji su mogli podržavati život.”

Manga je dodao da strukture pronađene ispod površine nisu poput pješčanih dina ili tokova lave:

“Ove formacije ne izgledaju kao dine. Ne izgledaju kao udarni krater. Ne izgledaju kao tokovi lave. Tada smo počeli razmišljati o oceanima.”

Mars nije uvijek bio smrznuta pustinja

Iako Mars danas izgleda beživotno i suho, ovo otkriće upućuje na planet koji je nekoć bio dinamičan i promjenjiv. Cardenas naglašava da Mars nije bio statičan svijet:

“Mars nije uvijek izgledao ovako. Rijeke su tekle, sediment se pomicao, a krajolik se oblikovao i erodirao.”

“Obale su izvrsna mjesta za potragu za dokazima o prošlom životu,” rekao je Manga. “Smatra se da je i na Zemlji najraniji život nastao u takvim uvjetima, na spoju zraka i plitke vode.”

Svako novo otkriće donosi nas korak bliže odgovoru na ključno pitanje: je li na Marsu nekada bilo života? Dok potraga traje, dokazi sugeriraju da su drevne obale ovog izgubljenog oceana mogle biti savršeno mjesto za život prije milijardi godina.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.