kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Znanstvenici fotografirali galaksiju staru 12,4 milijarde godina
Svemir

Znanstvenici fotografirali galaksiju staru 12,4 milijarde godina

objavljeno

Otprilike 70% od ukupnog broja poznatih galaksija ima oblik spirale. Znanstvenici su pronašli najstariju do sada i čak podijelili sliku.

Znanstvenici su otkrili najstariju spiralnu galaksiju do danas, analizirajući stare podatke s radio teleskopa ALMA. Iako to nije najstarija galaksija ikad primijećena, iznenadila je znanstvenike, vjerovalo se da su se galaksije u obliku spirale počele stvarati mnogo kasnije tijekom vremena. Sada će novopronađena galaksija pomoći znanstvenicima koji pokušavaju riješiti ovu dugotrajnu misteriju.

Standardni model sugerira da je stvaranje galaksija u ranom svemiru započelo sićušnim, turbulentnim i uglavnom neorganiziranim protogalaksijama kojima su vjerojatno trebale milijarde godina da izrastu u stabilne spiralne i eliptične strukture koje se danas vide u našem lokalnom okruženju.

Kako se spiralna galaksija ove nevjerojatne veličine stvorila tako rano u to vrijeme – prije više od 12 milijardi godina?

Pronalazk ove galaksije je značajno otkriće

Otvorena galaksija sa spiralnom morfologijom, nazvana BRI 1335-0417, otkrivena je u promatračkom arhivu ALMA. Nastala je prije 12,4 milijarde godina i sadrži veliku količinu prašine koja od nas skriva svjetlost svojih zvijezda. To otežava detaljno proučavanje BRI 1335-0417 u vidljivom svjetlu.

Međutim, ALMA može otkriti radio emisiju ugljikovih iona u galaksiji, što astronomima omogućuje istraživanje procesa koji se u njoj odvijaju.

Autor djela – student Japanskog sveučilišta za napredna istraživanja SOKENDAI, rekao je da nikada nije vidio tako jasne detalje tijekom promatranja udaljenih galaksija, a u početku je čak smatrao da nam je ova mnogo bliže.

Da, nama slika može izgledati mutno i nekvalitetno. U stvarnosti, ona pokazuje najjasnije dokaze rotirajućeg diska do danas i uvelike će pomoći znanstvenicima u budućim studijama.

https://kozmos.hr/nevjerojatne-slicnosti-izmedu-ljudskog-mozga-i-mreze-galaksija/

Promatranja su pokazala da se otkrivena spiralna struktura BRI 1335-0417 proteže 15 tisuća svjetlosnih godina od svog središta. To bi bilo približno tri puta manje od naše vlastite galaksije – Mliječne staze.

Ipak, BRI 1335-0417 iznenađujuće je gusta. Znanstvenici predviđaju da galaksija ima identičnu masu kao i naša Mliječna staza, iako je tri puta manja.

Pitanje je kako je ta posebna spiralna struktura mogla nastati samo 1,4 milijarde godina nakon Velikog praska? Autori studije razmotrili su nekoliko mogućih scenarija, od kojih najvjerojatniji nazivaju interakciju s malom galaksijom. Prema opažanjima, BRI 1335-0417 aktivno stvara zvijezde, a plin u vanjskom dijelu galaksije gravitacijski je nestabilan.

Znanstvenici se također prepiru oko sudbine BRI 1335-0417. Smatra se da su galaksije koje sadrže velike količine prašine i aktivno stvaraju zvijezde u ranom svemiru preci velikih divljačkih eliptičnih struktura.

Ako je to slučaj s BRI 1335-0417, ona bi trebala, i hoće, promijeniti  oblik u bližoj ili daljoj budućnosti. Astronomi je za tisuće godina vjerojatno neće vidjeti onako kako je mi vidimo danas. S druge strane, drugi znanstvenici sugeriraju da bi ova galaksija mogla duže ostati spiralna jer je to već najstariji poznati takav primjer i zadržala je svoj oblik.


Jedno je jasno – BRI 1335-0417 igrat će važnu ulogu u proučavanju evolucije oblika galaksija tijekom povijesti svemira.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr

Izvori:

Baker, H. (2021, May 24). Oldest spiral galaxy in the universe captured in fuzzy photo. LiveScience.
 Guenot , M. (2021, May 22). New photo shows oldest-ever spiral galaxy, and it formed around 1 billion years earlier than thought.
• Tsukui, T., & Iguchi, S. (2021, May 20). Spiral morphology in an intensely star-forming disk galaxy more than 12 billion years ago. Science.
• WION Web Team. (2021, May 22). Scientists click photo of oldest spiral galaxy in universe. WION.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.