kozmos.hr
Tehnologija

Život pod morem mogao bi postati stvarnost do 2050

Život pod morem mogao bi postati stvarnost do 2050
objavljeno

Prvi podvodni porod mogao bi se dogoditi za manje od tri desetljeća dok znanstvenici i inženjeri planiraju naselja ispod površine mora.


Prije gotovo 370 milijuna godina naši su preci napustili vodu i zakoračili na kopno. Danas, zahvaljujući napretku tehnologije, čovječanstvo se ozbiljno priprema za povratak svojim vodenim korijenima – ali ovaj put s namjerom da tamo i ostane.

Britanski startup DEEP ima ambiciozan cilj: do kraja 2027. želi izgraditi prvo stalno naselje na dnu oceana.

Predsjednik tvrtke Sean Wolpert opisao je DEEP-ovu misiju kao pokušaj da učini more jednako uzbudljivim i atraktivnim kao što je SpaceX učinio sa svemirom. “Želimo stvoriti istu razinu uzbuđenja oko mora kakvu je SpaceX postigao sa svemirom. Cilj nam je privući najbolje umove, one koji žele mijenjati svijet i inovirati ispod površine oceana,” izjavio je za Euronews.

Projekt nazvan Vanguard trebao bi ugostiti profesionalne ronioce na dubini od oko 100 metara, unutar tzv. “zone sunčeve svjetlosti”. Iako će ovaj prvi objekt biti tek 28 kvadrata, bit će dovoljno velik za tri osobe i poslužit će kao testni poligon za ono što slijedi.

Sljedeća faza uključuje veće module nazvane Sentinel, opremljene spavaćim sobama, kuhinjom, laboratorijem i pravim WC-om. Ovi sustavi trebali bi omogućiti misije do 28 dana na dubinama od gotovo 200 metara, što označava ulazak u tzv. “sumračnu zonu” oceana – prostor gdje svjetlost jedva dopire, a znanstvena otkrića tek čekaju.

Prvi koraci prema trajnom životu ispod površine oceana

Iako ideja o životu pod morem nije nova – sjetimo se eksperimenata poput Sealaba i Conshelfa iz sredine 20. stoljeća – do sada su podvodne baze služile isključivo za kratkotrajna znanstvena istraživanja. No stvari su se počele mijenjati.

Godine 2023. profesor Joseph Dituri, poznat kao “Dr. Deep Sea”, proveo je rekordnih 100 dana u podvodnom laboratoriju u Key Largu. Tijekom tog vremena njegov je organizam prošao niz promjena: imao je više REM faza sna, niži kolesterol, ali i gubitak visine od gotovo 1.5 cm te privremeno oštećenje vida. Unatoč svemu, Dituri je tvrdio da mu je najviše nedostajalo – sunce.

Dugoročni boravak pod morem, poput onog u svemiru, nosi niz izazova. Visoki tlak, zasićenost plinovima, gušći zrak i manjak sunčeve svjetlosti mogu negativno utjecati na ljudski organizam. Povratak na površinu također predstavlja rizik zbog potencijalno smrtonosne dekompresijske bolesti. No znanstvenici vjeruju da su mnoge prepreke rješive dodatnim istraživanjima.

Što znači naseljavanje morskog dna za budućnost čovječanstva

Osnivači DEEP-a uvjereni su da je vrijeme da se čovječanstvo okrene prema vlastitom planetu, umjesto isključivo prema svemiru. Oko 90% morskog života nalazi se upravo u zoni koju projekt želi istraživati i zaštititi. No postoje i zabrinutosti – uvođenje masivnih metalnih struktura u već narušene oceanske ekosustave moglo bi dodatno ugroziti životinje koje ondje obitavaju.

Unatoč svemu, DEEP ima jasnu viziju. Do 2035. planira deset podvodnih baza diljem svijeta, a do 2050. nadaju se zabilježiti prvi ljudski porod pod morem – simbol potpune prilagodbe života na novom, starom terenu.

“Ne možemo si više priuštiti ignoriranje oceana,” poručuje predsjednik DEEP-a Sean Wolpert. “Razgovaramo s međunarodnim partnerima koji prepoznaju da budućnost čovječanstva ovisi o očuvanju i razumijevanju morskih dubina.”

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.