Objavljena je nova kombinirana slika dviju kamera teleskopa James Webb koja otkriva prethodno ‘skrivena’ područja formiranja zvijezda.
Webbov pogled u svemir
Dvije kamere NASA-inog svemirskog teleskopa James Webb korištene su za stvaranje dosad neviđenog pogleda na područje stvaranja zvijezda maglice Carinae. Kombinirana infracrvena slika koju su snimile Near-Infrared Camera (NIRCam) i Mid-Infrared Instrument (MIRI) otkriva prethodno neviđena područja rođenja zvijezda, a riječ je o varijanti prethodno objavljene slike maglice Carina (link na sliku u većoj rezoluciji).
To je zapravo rub obližnje, mlade regije stvaranja zvijezda NGC 3324 koja izgleda kao ‘krševite planine’, udaljen oko 7600 svjetlosnih godina. ‘Detalj’ sa slike poznat je pod nadimkom ‘kozmičke litice’ (eng. Cosmic Cliffs).
Ovo područje isklesano je iz maglice ultraljubičastim zračenjem visoke energije i zvjezdanim vjetrovima generiranim iz mladih, vrlo masivnih, vrućih zvijezda u središtu. Polaganim erodiranjem zida maglice, visokoenergetsko zračenje tih zvijezda oblikuje maglicu.
NIRCam je sposoban detektirati stotine dosad neviđenih zvijezda, pa čak i brojne pozadinske galaksije zahvaljujući svojoj oštroj razlučivosti i iznimnoj osjetljivosti. Mid-Infrared slike mladih zvijezda i njihovih prašnjavih diskova koji tvore planete pojavljuju se ružičasto i crveno u MIRI-jevoj viziji. Koristeći MIRI, astronomi mogu otkriti zvjezdane izvore mlazova i odljeva te strukture ugrađene u prašinu. Koristeći MIRI, ugljikovodici i drugi spojevi u grebenima svijetle, stvarajući izgled ‘nazubljenih površina stijena’.
‘Tvornica zvijezda’ u neviđenim detaljima
Nova slika
Zračenje intenzivnog ultraljubičastog svjetla uzrok je slabe ‘pare’ koja se diže s nebeskih ‘planina’. Mlade zvijezde zrače blistavo ultraljubičasto zračenje kroz svoje vrhove i stupove iznad užarenog plinovitog zida.
Kako se rađaju nove zvijezde njihovo intenzivno zračenje i zvjezdani vjetrovi stvaraju mjehuriće i šupljine. Novonastale zvijezde obavijene su prašinom koja emitira protozvjezdane mlazove i izljeve, a vidljive su u zlatnoj boji. Koristeći MIRI, ove značajke mogu se pripisati mladim zvjezdanim izvorima. Kombiniranje slika otkriva nove detalje – primjerice, ako promatramo samo MIRI snimku detalj s lijeve strane može nam se učiniti kao komet, no NIRCam otkriva kako je zapravo riječ o ‘odljevu’ novorođene zvijezde obavijene prašinom
U gornjem središnjem dijelu grebena izbija ‘odljev’, izbacujući materijal u svemir. Koristeći MIRI, zvijezda koja je uzrokovala ovaj fenomen može se otkriti kroz prašinu. Ovdje prikazane valne duljine pokazuju neobičan ‘luk’, koji izgleda kao savijeni cilindar. Webb je zabilježio ovaj rijedak događaj koristeći svoju ekstremnu osjetljivost i izvrsnu prostornu rezoluciju, što mu je omogućilo da uhvati ovo razdoblje vrlo ranog stvaranja zvijezda.
James Webb objavio prve nevjerojatne slike
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram