Nova snimka svemirskog teleskopa James Webb naÅ¡ je do sada najbolji pogled na ove nevjerojatne i Äudne gravitacijski iskrivljene svjetlosne aureole.
Nova Webbova otkriÄa
NASA-in svemirski teleskop James Webb snimio je savrÅ¡enu snimku Einsteinovog prstena. ZapanjujuÄi halo rezultat je svjetlosti iz daleke galaksije koja prolazi kroz iskrivljeni prostor-vrijeme okruÅŸujuÄi drugu galaksiju poravnatu izmeÄu udaljenog izvora svjetlosti i Zemlje. Nova slika jedan je od najboljih ikada snimljenih primjera ovog neobiÄnog astronomskog fenomena.
James Webb objavio prve nevjerojatne slike
Svjetlosni prsten na novoj slici dolazi iz daleke galaksije SPT-S J041839-4751.8 (ili skraÄeno JO418), koja je od Zemlje udaljena oko 12 milijardi svjetlosnih godina, Å¡to je Äini jednom od najstarijih galaksija u svemiru. JO418 je smjeÅ¡tena toÄno iza druge galaksije (gledano sa Zemlje) â jarko plave svjetlosti u srediÅ¡tu prstena â koja je toliko masivna da njezina gravitacijska sila iskrivljuje prostor-vrijeme oko nje. Kako svjetlost iz JO418 dopire do galaksije u prvom planu, ona putuje kroz ovaj iskrivljeni prostor-vrijeme. Sa Zemlje izgleda kao da je svjetlost zakrivljena oko galaksije, ali elektromagnetski valovi koje vidimo zapravo su cijelo vrijeme putovali ravnom linijom.
NeobiÄan ‘halo’ efekt
Ovaj Äudan uÄinak sliÄan je naÄinu na koji staklene leÄe preusmjeravaju svjetlost. Poput poveÄala, ovaj fenomen takoÄer utjeÄe na to da se svjetlost iz dalekih galaksija Äini puno bliÅŸom nego Å¡to zapravo jest. Jedina razlika je u tome Å¡to je leÄa ‘napravljena’ od gravitacijski ‘oÅ¡teÄenog’ prostor-vremena, a ne od stakla (kao obiÄna leÄa). Zbog svega navedenog istraÅŸivaÄi su ovaj neobiÄan efekt nazvali gravitacijska leÄa, a prvi ju je â danas veÄ davne 1912. godine â predvidio Albert Einstein u sklopu svoje teorije relativnosti.
Webb snimio nevjerojatan fenomen oko zvijezda
Nova slika i njen neobiÄan ‘izvor’
Zanimljivo, novu sliku nije objavila NASA ili neka od velikih svemirskih agencija, veÄ jedan od korisnika popularne druÅ¡tvene platforme Reddit! Neimenovani korisnik, koji se krije iza aliasa Spaceguy44, student je astronomije i sliku je napravio koristeÄi javno dostupne podatke koje je prikupio Mid-Infrared Instrument (MIRI) na svemirskom teleskopu James Webb.
âNe bismo mogli vidjeti J0418 da nije bilo svojstva gravitacije savijanja svjetlosti. Bez efekta leÄe, galaksija bi vjerojatno izgledala kao veÄina udaljenih galaksija: mala mrlja svjetlosti,â pojasnio je korisnik.
Nova slika nije prvi pogled na JO418, ali je daleko najdetaljniji dosad. Godine 2020. istraÅŸivaÄi su otkrili daleku galaksiju nakon Å¡to su uoÄili djelomiÄnu gravitacijsku leÄu pomoÄu Atacama Large Millimeter/submilimeter Array (ALMA) u Äileu. TakoÄer, isti je Reddit korisnik 13. kolovoza objavio sliku JO418 koristeÄi podatke koje je prikupio Webbov drugi instrument NIRCam, ali je ta verzija slika imala puno niÅŸu rezoluciju i svjetlosni je prsten bio manje vidljiv.
Nastavak potrage za prstenima
NASA-in svemirski teleskop Hubble snimio je slike nekoliko drugih Einsteinovih prstenova, ukljuÄujuÄi i onaj formiran od iskrivljene svjetlosti kvazara. MeÄutim, nijedan od ovih Einsteinovih prstenova nije bio tako potpun ili tako jasno vidljiv kao onaj na novoj slici.
SavrÅ¡eno kruÅŸni Einsteinovi prstenovi iznimno su rijetki jer zahtijevaju da i udaljena i prednja galaksija budu savrÅ¡eno poravnate s promatraÄem. MeÄutim, napredniji senzori na Webbu trebali bi olakÅ¡ati njihovo uoÄavanje u buduÄnosti.
Top 10 stvari koje biste trebali znati o James Webb svemirskom teleskopu
Pridruşite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: