kozmos.hr
Jeste li znali?

Video prikazuje meteorit kako udara u tlo usred bijela dana

Izvor: urikyo33 / Pixabay.com.
objavljeno

Ponekad se čini kao da svemir ima neobičan smisao za tajming – što je na dramatičan način doživio Kanađanin Joe Velaidum. Dok je sunčanog dana stajao ispred kuće, potpuno nesvjestan što slijedi, odlučio je povesti pse u šetnju. Nekoliko trenutaka nakon što se udaljio, meteorit je udario točno na mjesto gdje je prije toga stajao.

“Zastrašujuće je pomisliti da sam bio ondje svega nekoliko minuta prije udara,” ispričao je Velaidum za CBC News. “Da sam ostao malo duže, tko zna što bi se dogodilo – mogao me prepoloviti.”

Ono što ovaj događaj čini još nevjerojatnijim jest činjenica da je sve snimljeno sigurnosnom kamerom postavljenom na Velaidumovoj kući. Snimka predstavlja rijetku priliku za znanstvenike – možda i prvi put da su vizualni i zvučni podaci o udaru meteorita zabilježeni istovremeno.

“Nikad prije nismo imali ovakav zapis,” izjavio je Chris Herd, kustos zbirke meteorita na Sveučilištu Alberta. “S gledišta znanosti, ovo je iznimno važan trenutak.”

Meteor, poznat kao Charlottetown meteorit, kretao se brzinom od oko 200 kilometara na sat i bio je toliko brz da se pojavio u samo jednom kadru videa prije nego što je udario o tlo i podigao oblak prašine. Zvuk koji je snimljen? Glasni prasak koji bi svakoga zatekao.

Tragovi svemirskog posjetitelja

Po povratku iz šetnje, Velaidum je primijetio čudan, sivi prašnjavi uzorak na prilazu ispred kuće. Detaljnijim pregledom otkrio je mali krater promjera oko 2,5 centimetra, ispunjen sitnim krhotinama. Pregledavši sigurnosnu snimku, postalo mu je jasno da se radi o meteoru koji je upravo pao iz svemira.

Brzo je prikupio oko 95 grama ostataka i proslijedio ih znanstvenicima sa Sveučilišta Alberta, koji su potvrdili da stijena dolazi iz svemira. Iako je sam meteorit po sastavu bio običan hondrit – najčešća vrsta meteorita koja pada na Zemlju – njegovo putovanje do našeg planeta bilo je izuzetno.

“Stigao je iz asteroidnog pojasa između Marsa i Jupitera,” pojasnio je Herd. “To je golem put – udaljenost od milijuna kilometara.”

Iako su padovi meteorita na Zemlju relativno česti, rijetko se dogodi da se ovakav trenutak uspije zabilježiti s toliko detalja. Snimka pruža jedinstvenu priliku za proučavanje ponašanja i sastava ovih drevnih svemirskih tijela, omogućujući znanstvenicima dublje razumijevanje svemira.

Za Velaiduma, ovaj događaj bio je podsjetnik na činjenicu koliko je naš planet izložen svemirskim utjecajima. No, istodobno, pružio mu je i jedinstvenu poveznicu s golemim prostranstvom svemira – komadić svemirskog kamena koji je prešao milijune kilometara prije nego što je sletio svega nekoliko koraka od njegova praga.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.