Grupa astrofiziÄara, ojaÄana graÄanskim znanstvenicima, predstavila je ono ĆĄto bi mogli biti neki od posljednjih otkrivenih egzoplaneta svemirskog teleskopa.
Trio novo otkrivenih egzoplaneta izmeÄu veliÄine Zemlje i Neptuna
Otkriveni egzoplaneti, izvanzemaljski svjetovi izvan naĆĄeg solarnog sustava, veliÄine su izmeÄu Zemlje i Neptuna. Starija studentica SveuÄiliĆĄta u Wisconsin-Madisonu, Elyse Incha, navodi da su ovo standardni planeti prema Keplerovim mjerenjima. Njihovo uzbuÄenje proizlazi iz promatranja planeta tijekom posljednjih operativnih dana Keplera, ĆĄto ukazuje na konzistentnu snagu svemirskog teleskopa u lovu na planete.
Pogled na desetljetno putovanje Keplera
Lansiran u oĆŸujku 2009., Keplerov zadatak bio je kontinuirano nadgledati sazvijeĆŸÄa Cygnus i Lyra na sjevernom nebu. Ovo kontinuirano promatranje omoguÄilo je praÄenje promjena u sjaju zvijezda kada planeti prolaze ispred njihovih zvijezda. Nakon Äetiri godine, teleskop je uspjeĆĄno identificirao tisuÄe moguÄih egzoplaneta i bio je prvi koji je otkrio svijet veliÄine Zemlje unutar naseljive zone zvijezde.
Prevladavanje prepreka i nastavak otkriÄa
Kepler je 2014. godine doĆŸivio mehaniÄke poteĆĄkoÄe. MeÄutim, tim iza njega smislio je rjeĆĄenje koje mu je omoguÄilo da nastavi s aktivnostima, ĆĄto je ukljuÄivalo skeniranje novog dijela neba svaka tri mjeseca. OĆŸivljena misija, nazvana K2, trajala je joĆĄ Äetiri godine, istraĆŸujuÄi viĆĄe od pola milijuna zvijezda. Do svoje mirovine u listopadu 2018., Kepler je pridonio potvrdi viĆĄe od 2.600 egzoplaneta.
Posljednje poglavlje Keplerove priÄe
Posljednja kampanja Keplera, oznaÄena sa 19, imala je kratki ĆŸivotni vijek od mjesec dana. SmanjujuÄi se gorivo za kontrolu stavova, svemirski brod je imao poteĆĄkoÄa odrĆŸati poloĆŸaj za korisna promatranja. Astronomi su spasili otprilike sedam dana vrijednih visokokvalitetnih podataka iz Kampanje 19.
SuradniÄki napor otkriva skrivene egzoplanete
Inchin tim udruĆŸio se s Grupom za vizualno istraĆŸivanje, suradnjom profesionalnih astronoma i graÄanskih znanstvenika, kako bi provjerili ovaj skup podataka. Tom Jacobs, Älan Grupe za vizualno istraĆŸivanje, naglasio je vaĆŸnost ljudskog truda u otkrivanju obrazaca i pojedinaÄnih objekata u svjetlosnim krivuljama. Grupa je identificirala jedan prijelaz za svakog od tri kandidata za planet u skupu podataka.
Kalkulacije otkrivaju potencijalne veliÄine i orbitalne periode
KoristeÄi informacije o tranzitu, Inchin tim izraÄunao je potencijalne veliÄine i orbitalne periode otkrivenih planeta. Najmanji, K2-416 b, pribliĆŸno je 2,6 puta veÄi od Zemlje i orbitira oko svoje crvene patuljaste zvijezde svakih 13 dana. K2-417 b, malo viĆĄe od tri puta veliÄine Zemlje, orbitira crvenom patuljastom zvijezdom svakih 6,5 dana. Posljednji planet, EPIC 246251988 b, gotovo Äetiri puta veliÄine Zemlje, orbitira oko SunÄeve zvijezde otprilike svakih 10 dana.
Keplerova ostavĆĄtina i tekuÄa misija TESS-a
Keplerova lovaÄka ostavĆĄtina na planetima nastavlja se s Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) NASA-e, lansiranom u travnju 2018. TESS koristi sliÄnu metodu tranzita, istovremeno istraĆŸujuÄi velike dijelove neba. Krajem 2021. TESS je istraĆŸio regiju koja sadrĆŸi tri novo otkrivena Keplerova planeta, detektirajuÄi joĆĄ dva potencijalna tranzita za K2-417 b.
BuduÄnost misija za lov na planete
Misije NASA-e Kepler i K2 upravljale su Amesov centar za istraĆŸivanje u Silicijskoj dolini u Kaliforniji i Laboratorij za mlazni pogon u Pasadeni, Kalifornija. U meÄuvremenu, TESS je zajedniÄki napor kojim predvodi MIT i upravlja Goddard. Keplerovi podaci i dalje pruĆŸaju vrijedne uvide astronomima, potiÄuÄi buduÄnost otkrivanja planeta.
PridruĆŸite se raspravi u naĆĄoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram ât.me/kozmoshr