Ujedinjeno Kraljevstvo najavilo je razvoj prvog nacionalnog satelita za operativno praćenje svemirskog vremena. Projekt UK-ODESSI (UK-Orbital pathfinDEr for Space-borne, Space-weather Instrumentation) predstavljen je na Nacionalnom astronomskom skupu Kraljevskog astronomskog društva u Durhamu.
Samostalna europska tehnologija u orbiti
UK-ODESSI je koncipiran kao mala satelitska misija u niskoj Zemljinoj orbiti. Cilj je testirati novu generaciju britanskih instrumenata za detekciju i prognozu svemirskih vremenskih pojava. Misija bi se temeljila na platformi tvrtke Surrey Satellite Technology Ltd i orbitirala na visini između 500 i 600 kilometara, u sunčanosinkronoj terminatorskoj orbiti.
Satelit bi nosio dva ključna znanstvena instrumenta: SCOPE, solarni koronagraf koji razvija STFC RAL Space, te HEPI, senzor za visokoenergetske čestice koji razvija Sveučilište u Surreyju.
SCOPE: prvi europski koronagraf za operativnu uporabu
Koronagraf SCOPE trenutačno je jedini instrument u Europi razvijen isključivo za primjenu u operativnim sustavima praćenja svemirskog vremena. Omogućava kontinuirano promatranje Sunčeve korone i praćenje plazmenih izboja koji se šire kroz Sunčev sustav.
Ti izboji, ako su usmjereni prema Zemlji, mogu poremetiti elektroenergetske mreže, navigacijske sustave i satelitsku infrastrukturu. Točnost vremenskih prognoza izravno ovisi o dostupnosti kvalitetnih koronografskih podataka.
“Zemaljski uvjeti otežavaju testiranje ovakvih instrumenata zbog osjetljivosti na raspršenu svjetlost,” navodi dr. Jackie Davies, voditeljica instrumenta SCOPE i znanstvena koordinatorica projekta. “Orbitalna platforma omogućuje validaciju dizajna i povećava otpornost postojećih promatračkih sustava.”
HEPI: mjerenje čestica koje probijaju satelitske sustave
Instrument HEPI razvijen je za mjerenje solarnih čestica s energijama iznad 300 MeV. Takve čestice mogu prodrijeti kroz oklop svemirskih letjelica, oštetiti elektroničke komponente i utjecati na sigurnost zrakoplovstva tijekom polarnih letova.
Trenutačna pokrivenost takvih mjerenja ograničena je na nekoliko točaka u geostacionarnoj orbiti. HEPI, postavljen na više satelita u niskoj orbiti, omogućio bi gustu mrežu detekcije i poboljšao postojeće modele za predviđanje radijacijskih događaja.
“Ova razina prodornosti zahtijeva precizna in situ mjerenja, koja trenutno nisu dostupna u dovoljnom opsegu,” ističe prof. Keith Ryden, direktor Svemirskog centra Sveučilišta u Surreyju i voditelj instrumenta HEPI.
Operativna platforma i tehnološki razvoj
Orbita u kojoj bi UK-ODESSI operirao omogućuje gotovo neprekidno promatranje s kratkim prekidima tijekom jednog dijela godine. Osim znanstvene komponente, misija bi služila i kao probna platforma za testiranje drugih tehnologija razvijenih u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Instrumenti SCOPE i HEPI već se nalaze u naprednoj fazi razvoja. Koncept same misije i satelitske platforme još je u fazi planiranja. Provodi se dizajnerska studija koja bi, uz osigurano financiranje, mogla dovesti do lansiranja unutar pet godina.
Svemirsko vrijeme prepoznato je kao strateški rizik u nacionalnim procjenama sigurnosti Ujedinjenog Kraljevstva. Teški geomagnetski poremećaji mogu izazvati regionalne kolapse elektroenergetskih mreža i oštetiti satelitske komunikacije.
“Prognoza, trenutačno praćenje i validacija modela temeljenih na stvarnim podacima ključni su za učinkovit odgovor na svemirske vremenske prijetnje,” zaključuje dr. Davies. “Ova misija dio je šireg napora za izgradnju europskog kapaciteta neovisnog o vanjskim infrastrukturama.”
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.