Arheolozi su u Danskoj naiÅ¡li na iznimno rijetko otkriÄe â ostatke rimskog ratnika iz 4. stoljeÄa, zakopane zajedno s gotovo 200 komada oruÅŸja i oklopa. MeÄu predmetima pronaÄen je i rimski Å¡ljem, lanÄani oklop te oruÅŸje, Å¡to upuÄuje na moguÄe ritualno zakapanje povezano s izgradnjom i ruÅ¡enjem kuÄa.
Tijekom radova na proÅ¡irenju autoceste u blizini LÞsning SÞndermarka, izmeÄu Vejlea i Horsensa, arheolozi su otkrili nevjerojatnu zbirku predmeta iz ÅŸeljeznog doba. Nalazi ukljuÄuju rijedak rimski Å¡ljem, lanÄani oklop i bogat arsenal oruÅŸja â maÄeve, koplja, koplje i konjsku opremu. Ova zbirka upuÄuje na prisutnost rimskog ratnika u juÅŸnoj Skandinaviji, Å¡to je izuzetno neuobiÄajeno za to razdoblje.
PronaÄeni predmeti nisu bili razbacani, veÄ su paÅŸljivo postavljeni u rupe gdje su nekada stajali nosivi stupovi kuÄa, Å¡to sugerira ritualni Äin. Prema istraÅŸivaÄima muzeja Vejle, ovakvo rasporeÄivanje predmeta upuÄuje na ceremonijalni obred izveden tijekom ruÅ¡enja ili izgradnje kuÄa.
Rimski Å¡ljem bez presedana
MeÄu pronaÄenim artefaktima posebno su se istaknula dva ÅŸeljezna ulomka veliÄine ljudskog dlana. Iako su u poÄetku izgledali beznaÄajno, rendgenska analiza otkrila je da se radi o fragmentima rijetkog rimskog Å¡ljema s grebenom iz 4. stoljeÄa. Jedan dio bio je ukraÅ¡ena obrazina, dok je drugi sluÅŸio kao zaÅ¡tita za vrat â tipiÄne komponente Å¡ljema koji su nosili rimski elitni ratnici.
âOvakvi nalazi rimskih Å¡ljemova iz ÅŸeljeznog doba iznimno su rijetki u juÅŸnoj Skandinaviji, a dosad nije pronaÄen nijedan sliÄan primjerak,â naveli su iz muzeja, naglaÅ¡avajuÄi vaÅŸnost ovog prvog takvog otkriÄa u Danskoj.
Oklop i nakit voÄe ratnika
Uz Å¡ljem, arheolozi su otkrili izuzetno dobro oÄuvan lanÄani oklop, Å¡to ga Äini posebnim jer su prethodni nalazi takvih oklopa u Skandinaviji uglavnom dolazili iz grobova ili moÄvarnih nalaziÅ¡ta. Ova vrsta zaÅ¡titne opreme bila je izuzetno skupa te je pripadala samo ratnicima viÅ¡eg statusa.
TakoÄer su pronaÄeni fragmenti dviju bronÄanih vratnih ogrlica, sliÄnih onima koje su nosili vladari ÅŸeljeznog doba. Ovi ukrasi dodatno sugeriraju da je zakopano oruÅŸje pripadalo istaknutom vojnom voÄi.
Gotovo 200 komada oruÅŸja bilo je podijeljeno izmeÄu dvije graÄevine. U jednoj su ostaci oruÅŸja bili zakopani u rupe nastale ruÅ¡enjem kuÄe, dok su u drugoj predmeti paÅŸljivo sloÅŸeni oko temelja novogradnje.
âIzgleda da je rijeÄ o ceremonijalnim ÅŸrtvama povezanim s rezidencijom poglavara,â objaÅ¡njavaju istraÅŸivaÄi. Time se iskljuÄuje moguÄnost da se radi o staroj oruÅŸarnici ili vojnoj bazi.
Daljnja analiza pronaÄenih materijala mogla bi otkriti je li zakopano oruÅŸje pripadalo domaÄim ratnicima ili je rijeÄ o ratnom plijenu osvojenom u bitkama. Bilo kako bilo, ovo otkriÄe nudi novi uvid u sloÅŸene odnose izmeÄu Rimljana i skandinavskih zajednica ÅŸeljeznog doba.
ðµ PridruÅŸite se razgovoru!
Imate neÅ¡to za podijeliti ili raspraviti? PoveÅŸite se s nama na Facebooku i pridruÅŸite se zajednici znatiÅŸeljnih istraÅŸivaÄa u naÅ¡em Telegram kanalu. Za najnovija otkriÄa i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.