Svemirski teleskop James Webb (JWST) ponovno je pomaknuo granice astronomije, snimivši fascinantan prizor stvaranja planeta oko mlade zvijezde PDS 70, udaljene 370 svjetlosnih godina. Ova revolucionarna promatranja omogućuju znanstvenicima dosad neviđeni uvid u proces koji je oblikovao i naš Sunčev sustav.
Planeti nastaju unutar diskova plina i prašine koji okružuju mlade zvijezde, ali izravni dokazi tog procesa rijetki su. Zvjezdani sustav PDS 70 jedno je od rijetkih mjesta gdje su znanstvenici izravno snimili protoplanete – svjetove koji su tek u procesu formiranja.
Ovaj sustav već je poznat po dva planeta, PDS 70b i PDS 70c, koji su prvi put otkriveni pomoću Vrlo velikog teleskopa (VLT) u Čileu. Ovi mladi divovski planeti ključni su za razumijevanje kako se novonastali svjetovi oblikuju i međusobno djeluju s okolinom.
Sada su pod budnim okom teleskopa James Webb, čija su promatranja otkrila da planeti još uvijek skupljaju materijal iz okolnog diska. Još fascinantnije, novi podaci sugeriraju moguću prisutnost trećeg planeta u sustavu, što dodatno povećava znanstveni interes.
Revolucionarna tehnologija otkriva skrivene detalje
JWST je koristio naprednu tehniku pod nazivom Aperture Masking Interferometry (AMI), koja omogućuje veću razlučivost slike blokiranjem dijelova svjetla zvijezde i time otkrivanjem slabijih struktura.
Promatrajući planete PDS 70b i PDS 70c na većim valnim duljinama nego ikad prije, znanstvenici su otkrili višak infracrvene svjetlosti – snažan pokazatelj prisutnosti toplog materijala oko planeta. Ovaj materijal vjerojatno potječe iz cirkumplanetarnih diskova, koji bi mogli oblikovati buduće mjesece.
“Imamo jedinstvenu priliku svjedočiti stvaranju planeta dok se to događa,” rekao je Doug Johnstone iz Centra za astronomiju i astrofiziku Herzberg. “Vidjeti planete kako akumuliraju materijal pomaže nam razumjeti kako se formiraju i razvijaju planetarni sustavi.”
Već neko vrijeme postoje naznake o trećem planetu u sustavu PDS 70. Prethodne analize ukazivale su na neobičan izvor svjetlosti u blizini zvijezde, ali nije bilo jasno radi li se o planetu, oblaku prašine ili unutarnjoj spirali materijala.
Najnoviji podaci teleskopa Webb pomogli su suziti mogućnosti, ali konačna potvrda još uvijek nije dostupna. Ako se PDS 70d doista pokaže kao planet, mogao bi imati drugačiji kemijski sastav od svoja dva poznata suputnika, što bi moglo značajno proširiti naše razumijevanje procesa formiranja planeta.
Zvijezda PDS 70 stara je svega 5,4 milijuna godina – tek djelić vremena u usporedbi s našim Suncem. Još uvijek nije dosegla glavni niz, fazu u kojoj će stabilno sagorijevati vodik. Upravo zbog toga, ovaj sustav pruža ključne informacije o ranom razvoju planetarnih sustava i njihovim interakcijama sa zvijezdama domaćinima.
Nastavkom istraživanja ovog intrigantnog sustava, znanstvenici se nadaju boljem razumijevanju mehanizama koji oblikuju svjetove diljem svemira – uključujući i naš vlastiti.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.