NASA-in svemirski teleskop James Webb priprema se za početak rada, a jedan od njegovih brojnih zadataka bit će potraga za prvim crnim rupama u ranom svemiru.
Vjeruje se da supermasivna crna rupa leži u središtu gotovo svake velike galaksije. Te crne rupe imaju mase od milijuna do milijardi puta veće od mase Sunca i gutaju sve okolne materijale koji im se približe.
Nedavna slika s teleskopa Event Horizon snimila je zapanjujući pogled na Strijelca A*, supermasivnu crnu rupu u središtu naše galaksije, Mliječne staze.
Kako nastaje crna rupa?
Uskoro će svemirski teleskop James Webb — najveći, najskuplji i najsloženiji svemirski teleskop ikad izgrađen — pomoći u odgovoru na to kako su galaksije poput naše stvorile tako masivnu središnju crnu rupu.
“Intrigantno nedavno otkriće bilo je otkriće hipermasivnih crnih rupa, s masama od nekoliko milijardi solarnih masa, koje su već postojale kada je svemir bio star samo oko 700 milijuna godina – mali dio njegove sadašnje starosti od 13,8 milijardi godina, ” Roberto Maiolino, član znanstvenog tima o instrumentima bliskog infracrvenog spektrografa (NIRSpec) za svemirski teleskop James Webb, rekao je u NASA-inom blogu. “Ovo je zbunjujući rezultat, jer u tako ranim epohama, prema standardnim teorijama, nema dovoljno vremena za rast tako hipermasivnih crnih rupa.”
Crna rupa nastaje kada velika zvijezda potroši svo gorivo i sruši se ili uruši u sebe. Gustoća ovih objekata stvara nevjerojatno jaku gravitacijsku silu, koja uvlači okolnu prašinu i plin, uzrokujući rast crne rupe.
Kako bi se objasnilo kako neke crne rupe narastu iznenađujuće velike čak i dok su vrlo mlade, istraživači sugeriraju da crne rupe akreiraju materijal iznimno velikom brzinom. Alternativno, ove rane crne rupe mogu nastati od sudara zvijezda, spajanja crnih rupa ili kolapsa prvobitnih oblaka plina koji još nisu obogaćeni kemijskim elementima težim od helija, objasnio je Maiolino.
Put kroz vrijeme
Instrument NIRSpec na svemirskom teleskopu James Webb dizajniran je kako bi pomogao identificirati izvorno sjeme crne rupe i potpise “aktivnih faza”, tijekom kojih crne rupe brzo rastu trošeći mnogo okolne materije, koja zauzvrat postaje vruća i isijava svjetlost.
NIRSpec će pomoći u promatranju svjetlosti koju emitiraju ovi sustavi i izmjeriti brzinu plina koji kruži u blizini ovih progenitora crnih rupa, prema NASA-inom blogu.
“Webb će otvoriti potpuno novi prostor za otkrivanje na ovom području”, rekao je Maiolino.
Webb je savršeni ‘vremenski stroj’ pomoću kojeg možemo mnogo naučiti o ranim procesima. Njegova iznimna osjetljivost čini ga sposobnim detektirati iznimno udaljene galaksije, a zbog vremena potrebnog da svjetlost koju emitiraju galaksije doputuje do nas, vidjet ćemo ih onakvima kakve su bile u dalekoj prošlosti.”
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram- t.me/kozmoshr
Izvori: