kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Tehnologija
  • /
  • Svemirski teleskop Gaia poslan je u mirovinu nakon desetljeća otkrivanja tajni Mliječnog puta
Tehnologija

Svemirski teleskop Gaia poslan je u mirovinu nakon desetljeća otkrivanja tajni Mliječnog puta

Ilustracija svemirskog teleskopa Gaia.
objavljeno

Nakon više od deset godina neprekidnog promatranja svemira i kartiranja gotovo dvije milijarde zvijezda, svemirski teleskop Gaia Europske svemirske agencije (ESA) konačno je završio aktivnu fazu svoje misije i preusmjeren je u sigurnu “mirovinsku orbitu” oko Sunca. Ova promjena označava kraj jednog od najambicioznijih projekata proučavanja Mliječnog puta, ali i početak nove faze u kojoj će znanstvenici desetljećima analizirati podatke koje je Gaia prikupila.

Gaia je zauvijek promijenila naše razumijevanje galaksije

Od lansiranja 2013. godine, svemirski teleskop Gaia proveo je više od desetljeća u točki Lagrange 2, udaljenoj 1,5 milijuna kilometara od Zemlje, bilježeći položaje, kretanje i karakteristike gotovo dvije milijarde zvijezda. Njegova zapanjujuća preciznost omogućila je stvaranje najdetaljnije trodimenzionalne karte Mliječnog puta dosad, uz otkrivanje brojnih nepoznanica o strukturi i evoluciji galaksije.

Karta na temelju podataka misije Gaia o međuzvjezdanoj prašini u Mliječnoj stazi (©ESA).
Karta na temelju podataka misije Gaia o međuzvjezdanoj prašini u Mliječnoj stazi (©ESA).

Tijekom svoje misije, Gaia je otkrila tragove sudara divovskih galaksija, identificirala golema zvjezdana jata, pomogla u pronalasku egzoplaneta te zabilježila milijune galaksija i kvazara. U orbiti oko Mliječnog puta uočila je više od 50 patuljastih galaksija, pratila kretanje oko 150.000 asteroida i detektirala najmanje 33 crne rupe. Sve to iz jedne stabilne točke u svemiru koju sada dijeli s novijim teleskopima poput Jamesa Webba i ESA-inog Euclida.

Kako bi se izbjegli mogući problemi s drugim svemirskim misijama, tim na Zemlji odlučio je aktivirati motore Gaii posljednji put i preusmjeriti je u udaljenu orbitu oko Sunca, gdje će ostati više od 10 milijuna kilometara od Zemlje tijekom sljedećih stotinu godina.

Karta na temelju podataka misije Gaia o radijalnoj brzini i vlastitom gibanju zvijezda u Mliječnoj stazi (©ESA).
Karta na temelju podataka misije Gaia o radijalnoj brzini i vlastitom gibanju zvijezda u Mliječnoj stazi (©ESA).

Podaci koje je Gaia poslala bit će izvor otkrića još desetljećima

Iako je teleskop sada u mirovini, njegova znanstvena misija nastavlja se na Zemlji. Ogromna količina podataka koju je Gaia prikupila tek se analizira, a četvrti katalog zvijezda očekuje se 2026. godine. Završni katalog, koji će obuhvatiti 10 i pol godina opažanja, planiran je za objavu do 2030.

Zahvaljujući Gaii, znanstvenici će i u nadolazećim desetljećima imati vrijedan uvid u dinamiku naše galaksije, što će im omogućiti da odgovore na neka od najvažnijih pitanja o porijeklu i strukturi svemira.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.