kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Svemirska letjelica Voyager 1 ponovno aktivirala potisnike ugašene 2004. godine
Svemir

Svemirska letjelica Voyager 1 ponovno aktivirala potisnike ugašene 2004. godine

Letjelica Voyager 1. Zasluge NASA-CALTECH.
objavljeno

Svemirska letjelica Voyager 1 ponovno je oživjela set potisnika koji su mirovali još od 2004. godine, u manevru koji bi mogao spasiti misiju staru gotovo pola stoljeća. Inženjeri NASA-e uspjeli su ih aktivirati neposredno prije nego što je Zemlja izgubila mogućnost slanja naredbi zbog radova na ključnoj komunikacijskoj anteni. Ova intervencija mogla bi omogućiti nastavak preciznog usmjeravanja letjelice, unatoč ozbiljnim problemima s primarnim sustavom potisnika.

Još od lansiranja 1977. godine, Voyager 1 juri međuzvjezdanim prostorom brzinom većom od 56.000 kilometara na sat, oslanjajući se na svoje potisnike kako bi održavao orijentaciju prema Zemlji. No nakon desetljeća u svemiru, cijevi goriva primarnih potisnika počele su se začepljivati. Ako sustav posve otkaže, letjelica više neće moći slati podatke ni primati naredbe.

❤️ Podrži nas

Rezervni potisnici, koji kontroliraju tzv. “roll” gibanje — okretanje antene poput gramofonske ploče — korišteni su od 2004. godine, kad su grijači na primarnima otkazali. Tadašnji tim misije odlučio je zanemariti kvar jer je rezervni sustav funkcionirao savršeno, a malo tko je vjerovao da će letjelica preživjeti još dvadeset godina. Danas, s prijetnjom potpunog zastoja i gubitka kontrole, NASA-in tim odlučio je još jednom pokušati oživjeti primarni sustav.

Analiza je pokazala da kvar možda nije mehanički, već električni — mogući prekid napajanja u sklopu koji kontrolira grijače. Ako bi uspjeli ponovno uključiti napajanje, grijači bi mogli proraditi, omogućujući sigurno pokretanje potisnika koji bi letjelici dali prijeko potrebnu rezervu.

Priprema prije duge komunikacijske tišine

Vrijeme je bilo ograničeno. Od 4. svibnja 2025. do veljače 2026., NASA gubi mogućnost slanja naredbi Voyageru 1. Glavna antena za duboki svemir, Deep Space Station 43 u Australiji, prolazi kroz nadogradnju. Iako mreža ima još dvije antene, samo ova može odašiljati dovoljno snažan signal da bi dosegao Voyager.

Inženjeri su znali da će test morati biti precizan. Ako bi potisnici proradili dok su grijači još uvijek isključeni, to bi moglo izazvati eksploziju. No ako sve pođe po planu, letjelica bi ponovno imala dva funkcionalna sustava za kontrolu orijentacije — baš u trenutku kad su joj najpotrebniji.

Test je izvršen 20. ožujka. Budući da signal s Voyager 1 putuje više od 23 sata do Zemlje, tim uopće nije znao što se događa u stvarnom vremenu. No tada je stigla potvrda: temperatura grijača je naglo porasla. Potisnici su ponovno bili živi.

“Bio je to zaista poseban trenutak,” rekao je Todd Barber, glavni inženjer za pogonski sustav. “Svi su vjerovali da su ti potisnici zauvijek izgubljeni. A onda je jedan od naših inženjera primijetio detalj koji su svi drugi zanemarili. I bio je u pravu.”

Svemirska letjelica Voyager 1 još je jednom izbjegla tihu smrt u tami svemira. Zahvaljujući znatiželji, upornosti i stručnoj intuiciji tima na Zemlji, njeno putovanje — i dalje najudaljenije koje je čovjek ikad ostvario — nastavlja se.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.