kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Svemirska letjelica ExoMars otkrila novi plin te ostatke isparenih oceana na Marsu
Svemir

Svemirska letjelica ExoMars otkrila novi plin te ostatke isparenih oceana na Marsu

znanstvenici-otkrili-klorovodik-na-marsu
objavljeno

Znanstevnici su prvi put otkrili halogeni plin na Marsu.

Nova misterija i nove nade došle su na Zemlju iz Marsove orbite: ruski analizator u orbiti misije ExoMars otkrio je klorovodik u atmosferi crvenog planeta. To ukazuje na ranije nepoznate interakcije između površine Marsa i njegove atmosfere.

Rezultati se temelje na mjerenjima ruskog instrumenta “ACS” i europskog “NOMAD” na brodu “ExoMars Trace Gas Orbiter”.

Klorovodik u Sunčevom sustavu

Prije je prisutnost klorovodika bila poznata samo u atmosferama dvaju planeta Sunčevog sustava – Zemlje i Venere. Pretpostavljalo se da postoji na Marsu, ali eksperimentalno ga nije bilo moguće pronaći.

Mjerenja su ovdje provedena od travnja 2018. do ožujka 2020., što iznosi  malo više od jedne Marsovske godine. Vodikov klorid u atmosferi Marsa prvi je put zabilježen nakon jesenske ravnodnevnice na sjevernoj hemisferi. Znanstvenici moraju otkriti odakle dolazi i kamo ide analizirajući potpuno novi kemijski ciklus.


klorovodik-na-marsu
Detaljan prikaz mogućeg ciklusa klorovodika na Marsu. Izvor: ESA

Znanstvenici pretpostavljaju da se stvaranje plina može desiti u nekoliko koraka i da treba nekoliko ključnih sastojaka. Prvo, potreban je natrijev klorid,  uobičajena sol koja ostaje od procesa isparavanja. Toga je mnogo na Marsu. Znanstvenici vjeruju da su to ostaci drevnih slanih jezera. Kada oluja prašine pogodi površinu, natrijev klorid se diže  u atmosferu.

Ostaci vode na Marsu

Klorovodik je prvi put pronađen tijekom globalne oluje prašine 2018.  godine. Primijećen je i na sjevernoj i na južnoj hemisferi, a istraživači su otkrili da iznenađujuće brzo nestaje s krajem sezonskih vihora prašine.

To je ujedno i prvi novi plin otkriven u atmosferi Marsa nakon metana iz europske misije “Mars Express” 2004. godine.

Drugi rezultat, objavljen nedavno, odnosi se na razumijevanje mehanizama kako je Mars izgubio vodu – proces koji je također povezan sa sezonskim promjenama na planetu.

Pouzdano se zna da je u dalekoj prošlosti Crveni planet bio prekriven rijekama, jezerima i oceanima, te stoga svjedoči o mnogim isušenim kanalima. Danas se voda nalazi uglavnom u obliku leda u polarnim kapama ili je zakopana ispod površine. Mars i danas gubi vodu, u obliku vodika i kisika koji napuštaju atmosferu.

Vodena-para-na-marsu
Evo kako ExoMars traži vodenu paru iz Marsove orbite. Izvor: ESA

Glavni mehanizam kojim znanstvenici dešifriraju procese gubitka vode je mjerenjem omjera između obične vode i takozvane teške vode (u kojoj je jedan atom vodika u molekuli vode zamijenjen atomom deuterija, izotopom vodika s dodatnim neutronom).

Tim koji je vodio američki znanstvenik otkrio je značajne promjene u omjeru deuterija (D) i vodika (H) s porastom visine i promjenom godišnjih doba. Zanimljivo je da, kada voda isparava, D / H se povećava šest puta više nego kad se promatra na Zemlji.


Podaci koje je prikupio ExoMars pokazuju da je posljednjih godina Mars izgubio puno vode tijekom tri nedavna događaja – tijekom globalne oluje prašine 2018. godine, tijekom kratke, ali jake oluje u siječnju 2019. I u vrijeme otapanja polarnih kapa s početkom ljetne sezone.

U sljedećim će mjesecima rusko-europska misija ExoMars koordinirati s američkom misijom Maven kako bi dodatno pojasnila mehanizme gubitka vode.

Podsjećam čitatelje da je “ExoMars Trace Gas Orbiter” stigao u orbitu  Marsa u jesen 2016. godine i djeluje do danas.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram

– t.me/kozmoshr

Izvor:

• ExoMars discovers new gas and TRACES water loss on Mars. Ю
• Lemonick, S. (2021, February 10). Hydrogen chloride found in Mars’s atmosphere.
• Science X. (2021, February 10). Scientists detect water VAPOUR emanating from Mars.
• Starr, M. (n.d.). A previously unseen chemical reaction has been detected on mars.

 

Pratite Kozmos na Google Vijestima.