kozmos.hr
Astronomija

Što smo sve poslali u svemir na Zlatnoj ploči Voyagera?

Zlatna ploča Voyagera
objavljeno

Lavež psa, pozdrav na sumerskom i moždani valovi žene koja se upravo zaljubljivala – sve to danas putuje među zvijezdama na zlatnoj ploči koja predstavlja cijelo čovječanstvo.


Kad su 1977. godine lansirani Voyager 1 i Voyager 2, NASA ih nije opremila samo znanstvenim instrumentima. Svaka sonda nosila je i Zlatnu ploču – pozlaćeni fonografski disk koji služi kao kulturna poruka bilo kojoj inteligentnoj civilizaciji koja bi ga možda jednog dana pronašla.

Ploča je uokvirena aluminijskim omotom, na kojem su ugravirane upute za reprodukciju zvuka te karta pulsara – kozmičkih svjetionika čije su pozicije korištene za izračunavanje položaja našeg Sunčevog sustava. To je doslovno zvjezdana adresa Zemlje.

Vjerojatnost da ploču ikada pronađe netko van našeg planeta gotovo je ništavna. No poruka je upućena jednako i nama samima: tko smo bili u tom trenutku, što smo cijenili i kako smo se željeli predstaviti svemiru.

116 slika života na Zemlji

Ploča sadrži 116 fotografija – od znanstvenih shema do prizora svakodnevice. Među njima su slike DNK spirale, položaja planeta, ljudskog kostura, ali i novorođenčeta, tržnice, sporta, nomada, graditelja, različitih kultura, životinja i biljaka.

Mnoge slike sadrže oznake i mjerila, kako bi inteligencija bez jezika ili abecede mogla razumjeti proporcije i odnose. Nema riječi – samo univerzalne slike.

Odluke o izboru sadržaja donosio je tim predvođen astrofizičarom Carlom Saganom, a ključnu ulogu imala je i Ann Druyan, koja je osmislila dijelove zvučnog zapisa. Kasnije je postala njegova životna partnerica.

Zvukovi koje smo smatrali vrijednima svemira

Audiozapis traje 90 minuta i sadrži kombinaciju zvukova prirode, tehnologije, emocija i ljudske bliskosti. Tu su:

  • Smijeh – Carl Sagan osobno

  • Zvuk konja i kola, vlakova, automobila, žaba, cvrčaka

  • Poljubac, glas majke i djeteta

  • Lavež psa

Najosobniji trenutak dolazi iz moždanih valova Ann Druyan, snimljenih putem EEG-a. Zvuk koji je nastao predstavlja njezino razmišljanje – kako je kasnije ispričala, u tom je trenutku shvatila da se zaljubljuje u Sagana.

Glazba svijeta – i jedan rock klasik koji je zamalo izbačen

Na ploči je i glazba iz gotovo svih dijelova svijeta: aboridžinske pjesme, indijska raga, japanski šamisen, gruzijski zborski višeglas, kineski gudački sastav, aztečki obredni bubnjevi, meksički mariachi bend Mariachi Cobre, kao i klasična djela poput Bachove Brandenburgške suite br. 2.

Ali prava drama se odvila oko jednog imena: Chuck Berry.

Njegov rock klasik iz 1958., “Johnny B. Goode”, izazvao je protivljenje Alana Lomaxa, folklorista i člana odbora. Smatrao je da rock nije dovoljno reprezentativan. “To je glazba adolescenata”, rekao je. Sagan mu je odgovorio:
“Na planetu ima puno adolescenata.” Rock’n’roll je ostao.

55 jezika, od sumerskog do švedskog

Od preko 7000 jezika koji se govore na Zemlji, na Zlatnu ploču uvršteno je samo 55 pozdrava. Planirano ih je više, ali neke snimke nisu stigle na vrijeme – poput one na svahiliju.

Pozdravi su raznoliki – od formalnih do osobnih. Primjeri:

  • Francuski: “Bonjour tout le monde”

  • Ila (Zambija): “Mypone kaboutu noose” – Želimo vam sve najbolje

  • Švedski: “Pozdrav od programera iz sveučilišnog gradića Ithace na planetu Zemlji”

  • Mandarinski (pojednostavljeni i tradicionalni): “Kako ste svi? Jako bismo vas voljeli upoznati. Ako imate vremena, posjetite nas.”

Engleski pozdrav izgovara dijete: “Hello from the children of planet Earth.” To je bio Nick Sagan, sin Carla Sagana i Linde Salzman.

Na arapskom jeziku čuje se poruka: “.تحياتنا للأصدقاء في النجوم. يا ليت يجمعنا الزمان” (“Pozdrav prijateljima među zvijezdama. Voljeli bismo da nas vrijeme spoji.”)

Gdje su sada Voyageri?

Voyager 1 i 2 danas se nalaze više od 24 milijarde kilometara od Zemlje – gotovo jedan svjetlosni dan daleko. Lutaju međuzvjezdanim prostorom brzinom od oko 60.000 kilometara na sat.

Neće proći blizu nijedne zvijezde sljedećih 400.000 godina. Ipak, zlatna ploča koju nose – bez obzira hoće li je itko ikada pronaći – ostaje najdalji artefakt čovječanstva.

Voyageri putuju bez cilja, ali ne prazni. Zlatna ploča je tiha poruka – ako je ikada netko čuje, govorit će o našem vremenu, našem jeziku, i našem svijetu.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.