AnalizirajuÄi slike Sombrero galaksije snimljene Hubbleovim svemirskim teleskopom, Å¡panjolski astronom Elio Quiroga Rodriguez s Srednjeatlantskog sveuÄiliÅ¡ta otkrio je neobiÄan objekt koji se ispostavio kao galaksija s aktivnom galaktiÄkom jezgrom (AGN). OtkriÄe je objavljeno 11. kolovoza.
Aktivna galaktiÄka jezgra je gusto podruÄje u srediÅ¡tu galaksije koje je svjetlije od ostatka galaksije. IstraÅŸivanja sugeriraju da su takve jezgre vrlo energetske, najÄeÅ¡Äe zbog postojanja crne rupe ili aktivnosti formiranja zvijezda.
OpÄenito, astronomi klasificiraju AGN-e u dvije kategorije temeljem karakteristika njihovih emisijskih linija. AGN tipa 1 prikazuje Å¡iroke i uske emisijske linije, dok AGN tipa 2 prikazuje samo uske emisijske linije. No, neki AGN-i pokazuju tranziciju izmeÄu ovih tipova, stoga se nazivaju AGN-ima promjenjivog izgleda.
Sombrero galaksija, poznata i kao Messier 104 ili NGC 4594, je spiralna galaksija koja se nalazi izmeÄu zvijeÅŸÄa Djevica i Vrana, udaljena oko 31 milijun svjetlosnih godina. S masom od pribliÅŸno 800 milijardi sunÄevih masa, jedna je od najmasivnijih galaksija u skupini Djevica.
Rodriguez je prouÄavao slike Sombrero galaksije snimljene Hubbleovim teleskopom, usmjeravajuÄi paÅŸnju na jedan objekt u njezinom vanjskom dijelu. Utvrdio je da je taj objekt, koji je prvotno bio klasificiran kao kandidat za globularni skup, zapravo spiralna galaksija s aktivnom galaktiÄkom jezgrom.
U svom radu Rodriguez navodi: “Dok sam pregledavao dostupne slike s HST Legacy web mjesta, primijetio sam objekt promjera oko Äetiri luÄne sekunde u blizini M104. Ispitivanja sugeriraju da se radi o spiralnoj galaksiji s aktivnom galaktiÄkom jezgrom.”
Ovaj objekt je katalogiziran kao PSO J190.0326-11.6132 u Pan-STARRS1 arhivu. Analizom podataka iz Aladin Sky Atlasa, Rodriguez je zakljuÄio da je rijeÄ o galaksiji s dominantnim srediÅ¡njim dijelom i potencijalno dvije spiralne ruke. PredloÅŸio je da se novo otkrivenoj galaksiji dodijeli ime “Iris”.
Studija je takoÄer pokazala da PSO J190.0326-11.6132 ima radijalnu brzinu od 1,359 km/s. Ako je povezan s Sombrero galaksijom, mogao bi biti njen satelit. MeÄutim, ako nije povezan, njegova udaljenost bi mogla biti oko 65 milijuna svjetlosnih godina, Å¡to bi znaÄilo da je njegova stvarna veliÄina oko 71,000 svjetlosnih godina. Ova svjetlina ukazuje na postojanje aktivne galaktiÄke jezgre, ali su potrebna dodatna promatranja kako bi se utvrdilo o kojem se tipu AGN-a radi.
PridruÅŸite se raspravi u naÅ¡oj Telegram grupi. KOZMOS Telegram ât.me/kozmoshr