kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Složeni život na Zemlji mogao bi biti 1,5 milijardi godina stariji nego što smo mislili
Znanost

Složeni život na Zemlji mogao bi biti 1,5 milijardi godina stariji nego što smo mislili

Makrofosili pronađeni u Francuskoj dolini. Zasluge Abderrazzak El Albani, Sveučilište u Poitiersu.
objavljeno

Nova istraživanja preispituju pojavu složenih oblika života.


Znanstvenici su oduvijek raspravljali o tome kada su se točno pojavili složeni oblici života na Zemlji. Najnovija istraživanja predlažu da bi prethodne procjene mogle biti pogrešne – i to za čak 1,5 milijardi godina. Ova tvrdnja temelji se na novoj analizi morskih sedimentnih stijena u Francuskoj dolini uz zapadnu obalu Afrike, koje su se taložile prije otprilike 2,1 milijardu godina. Opće je prihvaćeno mišljenje da su se životinje prvi put pojavile prije otprilike 635 milijuna godina. Međutim, međunarodni tim istraživača otkrio je da uzorci stijena ukazuju na povećanje fosfora i kisika u morskoj vodi, što je ranije povezano s ubrzanjima u evoluciji.

“Već znamo da su porasti morskog fosfora i koncentracija kisika u morskoj vodi povezani s epizodom biološke evolucije prije otprilike 635 milijuna godina,” kaže Ernest Chi Fru, znanstvenik iz područja Zemljinih znanosti na Sveučilištu u Cardiffu u Ujedinjenom Kraljevstvu. “Naša studija dodaje još jednu, mnogo raniju epizodu u zapis, prije 2,1 milijardu godina.”

Otkrivanje makrofosila u Francuskoj dolini

U Francuskoj dolini otkriven je izvanredno velik broj fosila, dovoljno velikih da se mogu vidjeti bez mikroskopa. Ovi makrofosili, koji ukazuju na prisutnost ranih složenih oblika života, predstavljaju izazov za znanstvenike jer njihova interpretacija nije jednoznačna. Ranija istraživanja sugeriraju da bi ovo mogli biti prvi složeni oblici života na našem planetu. Prema istraživačima, obogaćivanje vode hranjivim tvarima povezano je sa sudarom dvaju drevnih kontinenata, što je stvorilo plitko unutarnje more i povoljne uvjete za cijanobakterijsku fotosintezu. Ovaj kemijski proces mogao je stvoriti podvodni okoliš bogat hranjivim tvarima, što je bilo pogodno za razvoj biološke složenosti.

Ovaj okoliš mogao je djelovati kao prirodni laboratorij za evolucijske skokove u raznolikosti organizama, veličini i strukturi. Istraživači smatraju da su ovi sofisticirani oblici života ostali izolirani zbog posebnosti vodnog tijela, što je spriječilo njihovo širenje i opstanak do sljedećeg evolucijskog skoka.

“Vjerujemo da su podvodni vulkani, koji su nastali nakon sudara i spajanja Kongo i São Francisco kratona u jednu cjelinu, dodatno izolirali ovaj dio mora od globalnog oceana, stvarajući plitko unutarnje more bogato hranjivim tvarima,” objašnjava Chi Fru.

Dvostruka evolucijska faza

Ova otkrića upućuju na mogućnost da se složeni život na Zemlji razvijao u dvije faze: prvi put nakon značajnog porasta kisika u atmosferi prije 2,1 milijardu godina, i ponovno nakon drugog porasta prije 1,5 milijardi godina. Ovi skokovi mogli su omogućiti nastanak složenog života u više navrata tijekom povijesti Zemlje, što su sugerirala i druga istraživanja.

Znanstvenici se još uvijek trude točno odrediti koje su vrste života nastale u kojem razdoblju, jer nije sigurno da su svi evolucijski skokovi bili trajni. Istraživanje tako daleke prošlosti zahtijeva pažljivu analizu drevnih fosila i okoliša koji su mogli omogućiti uvjete za ono što se može opisati kao “makrobiološki eksperiment”.

“Ova opažanja otvaraju mogućnost da pojava makrofosila u Francuskoj dolini predstavlja jedinstven prozor u naše razumijevanje uvjeta koji su omogućili i ograničili evoluciju te nestanak najranijih oblika makrobiološkog života na Zemlji,” zaključuju istraživači u svom radu.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.