kozmos.hr
Jeste li znali?

Slika koja je promijenila način na koji vidimo sebe—35 godina ‘Blijede plave točke’

Ova mala svijetlo-plava točkica je Zemlja.
objavljeno

Prije točno 35 godina snimljena je fotografija koja je zauvijek promijenila naš pogled na Zemlju i naše mjesto u svemiru. Na Valentinovo 1990. godine, NASA-in Voyager 1 zabilježio je prizor koji će postati jedan od najvažnijih u povijesti—Zemlju kao jedva primjetnu točku u beskrajnoj tami svemira, poznatu pod nazivom Pale Blue Dot (Blijedoplava točka).

Ova slika nije bila dio originalnog plana misije. Astronom Carl Sagan, poznat po popularizaciji znanosti, bio je taj koji se zalagao da Voyager okrene kameru i usmjeri je prema Zemlji. Njegova vizija bila je jednostavna, ali duboka—želio je da čovječanstvo vidi sebe iz perspektive koja nikada prije nije bila moguća.

Nakon dugog planiranja, snimanje je provedeno s nevjerojatne udaljenosti od 6 milijardi km, neposredno izvan Neptunove orbite. Podaci su pristizali na Zemlju gotovo tri mjeseca, a rezultat je bio prizor naše planete kao sićušne, blijede točke u beskraju.

Poruka koja i danas odjekuje

Carl Sagan je ovu sliku opisao u svojoj knjizi Pale Blue Dot iz 1994. godine, a njegove riječi i dalje imaju dubok značaj:

“Pogledajte ponovo tu točku. To je ovdje. To je dom. To smo mi,” napisao je Sagan. “Na njoj su svi koje volite, svi koje poznajete, svi za koje ste ikada čuli, svako ljudsko biće koje je ikada postojalo, proživjelo svoj život.”

Ovim riječima naglasio je koliko je Zemlja krhka i koliko je važno da ju štitimo. Fotografija nije bila samo znanstveno postignuće, već snažan podsjetnik na zajedništvo i odgovornost prema jedinom domu koji imamo.

Tri i pol desetljeća kasnije, Voyager 1 se nalazi više od 25 milijardi km od Zemlje. Kao najudaljeniji objekt koji je čovjek ikada poslao u svemir, i dalje šalje podatke iz međuzvjezdanog prostora. Unatoč tehničkim poteškoćama, nastavlja nositi svoju Zlatnu ploču—poruku čovječanstva za moguće izvanzemaljske civilizacije.

Dok Voyager 1 i dalje luta beskrajem, sam na još jedno Valentinovo, njegovo nasljeđe živi. Podsjeća nas na čudesnost i ranjivost našeg planeta te na to koliko je dragocjeno mjesto koje nazivamo domom.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.