kozmos.hr
Astronomija

Rendgenski teleskopi otvaraju novu dimenziju u istraživanju egzoplaneta

objavljeno

Egzoplaneti, planeti koji kruže oko drugih zvijezda, najčešće se otkrivaju metodom tranzita, koja je otkrila više od tri četvrtine poznatih egzoplaneta. Ova metoda omogućava ne samo otkrivanje planeta već i analizu njihovih atmosfera. Dok su dosadašnje studije fokusirane na vidljivu svjetlost i infracrveno zračenje, nedavna istraživanja sugeriraju da bi rendgenski teleskopi mogli donijeti nove uvide. Trenutna promatranja koriste vidljivu svjetlost ili infracrveno zračenje kako bi proučila egzoplanete, no rendgenski teleskopi nude novu mogućnost.

Interakcije između zvjezdanog vjetra i atmosfere egzoplaneta mogu generirati rendgensko zračenje, koje pruža važne informacije o sastavu i dinamici tih atmosfera. Prvi egzoplanet izvan Sunčevog sustava otkriven je 1992. godine, a od tada su znanstvenici otkrili tisuće egzoplaneta s različitim karakteristikama. Neki su plinoviti divovi poput Jupitera, dok su drugi stjenoviti, slični Zemlji. Pozicija planeta u odnosu na zvijezdu može varirati, a osobito su zanimljivi oni koji se nalaze u nastanjivoj zoni, gdje postoji mogućnost tekuće vode. Istraživanje u rendgenskom spektru omogućava dublje razumijevanje ovih udaljenih svjetova.


Utjecaj rendgenskog zračenja na atmosferu egzoplaneta

Egzoplaneti koji su otkriveni u vidljivoj svjetlosti često su na kratkim orbitama blizu svojih zvijezda, što ih izlaže visokim razinama zračenja. Ovo zračenje, koje može uključivati rendgenske zrake i ekstremno ultraljubičasto zračenje, zagrijava gornje slojeve atmosfere, uzrokujući njihovo širenje i gubitak plinova u svemir. Ova pojava može objasniti nedostatak planeta s radijusom od 1,5 do 2 Zemljina radijusa i nedostatak planeta veličine Neptuna na bliskim orbitama.

Tim znanstvenika s Instituta za tehnologiju Michigan, predvođen Raven Cilley, objavio je rad na otvorenom serveru arXiv, u kojem istražuju mogućnosti budućih rendgenskih opservatorija kao što su NewAthena i Advanced X-ray Imaging Satellite (AXIS). Koristeći podatke iz NASA-inog arhiva egzoplaneta, tim je analizirao egzoplanete bez prethodnih rendgenskih promatranja i modelirao kako bi tranziti izgledali s novim tehnologijama. Preliminarni rezultati pokazali su da će nova tehnologija značajno poboljšati sposobnost otkrivanja rendgenskih emisija tijekom tranzita egzoplaneta. Napredne metode omogućit će dublju analizu atmosfera egzoplaneta, čime će se poboljšati naše razumijevanje mogućnosti života izvan Sunčevog sustava. Kako se tehnologija razvija, tako se i naši kapaciteti za istraživanje svemira šire, nudeći uzbudljive mogućnosti za buduća otkrića.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.