kozmos.hr
Astronomija

Radio-signali otkrivaju tajne masivnih galaksija

Radio-signali otkrivaju tajne masivnih galaksija
objavljeno

Crne rupe, poznate kao kozmički giganti i generatori nekih od najjačih izvora radio valova u svemiru, bile su u fokusu istraživanja koje je vodio doc. dr. sc. Michael Brown sa Škole za fiziku i astronomiju na Sveučilištu Monash.

Tim istraživača posvetio se razotkrivanju misterija radio valova emitiranih od strane najvećih crnih rupa, koristeći se najnovijim tehnološkim dostignućima Australskog kvadrat-kilometarskog niza putova (ASKAP).

U nastojanju da odgovore na pitanje o konzistentnosti emitiranja radio valova od strane najmasivnijih crnih rupa, astronomi su analizirali radio valove iz najvećih galaksija u obližnjem svemiru. Opsežno istraživanje koristilo se podacima iz Brzog ASKAP kontinuiranog pregleda (RACS). Doc. dr. sc. Brown ističe da je ASKAP sposoban za detaljna promatranja velikih dijelova neba te da je osjetljiviji od prethodnih radio teleskopa iste namjene.

Studija, nazvana “Radio kontinuum najmasivnijih galaksija ranog tipa detektiran ASKAP RACS-om,” prihvaćena je za objavljivanje u časopisu Publications of the Astronomical Society of Australia i trenutno je dostupna na arXiv pred-tiskovnom serveru.


Iako se u studiji priznaje da i formiranje novih zvijezda u galaksijama može proizvesti radio valove, tim se usredotočio na galaksije s minimalnom ili nikakvom zvjezdanom aktivnošću. Od 587 promatranih obližnjih galaksija, svih 40 najvećih galaksija emitiralo je radio valove.

Najvjerojatniji uzrok

“Premda postoji mogućnost skrivenog niskog intenziteta formiranja zvijezda unutar ovih galaksija, čini se da su crne rupe najvjerojatniji uzrok zabilježenih radio valova,” izjavio je doc. dr. sc. Brown.

Otkrića studije također uključuju varijacije u emisiji radio valova među najvećim galaksijama, pri čemu su neke pokazale znatno jaču emisiju od drugih. Na primjer, galaksija ESO 137-G 6 imala je radio sjajnost približno 10.000 puta veću od galaksije NGC 6876.

Rad na ovom projektu započeo je prije nekoliko godina u Melbourneu, s preddiplomskom studenticom Teagan Clarke koja je obavila preliminarni rad u sklopu istraživačkog projekta na odjelu za fiziku i astronomiju Sveučilišta Monash.

“Uspjeli smo temeljito analizirati ove nove podatke kako bismo počeli razumijevati razlike u radio valovima koje emitiraju ove galaksije,” komentirala je Clarke. “Ovi podaci mogu nam pružiti uvid u središnje crne rupe ovih galaksija i način na koji one pokreću ove masivne svemirske sustave. Razlog zašto neke galaksije emitiraju znatno više radio valova od drugih ostaje zagonetan,” dodao je Brown.

“Međutim, primijetili smo da galaksije koje su snažni izvori radio valova obično imaju sporiji rotacijski pokret u usporedbi s onima koje emitiraju slabije radio valove. Razjašnjenje ovog fenomena predstavljat će izazov za mene i moje studente.”

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.